Jmenuji se Tomáš Procházka a letos mi bylo 32 let. Vystudoval jsem na FF UK obor vietnamistika se specializací etnologie a cestuji po JV Asii a zejména Vietnamu a Thajsku od roku 2009. V roce 2012 jsem spustil první verzi tohoto webu, jehož prostřednictvím se vám snažím pomáhat s cestou do Vietnamu. Pokud vás zajímá, jak jsem se k tomu všemu dostal, čtěte dál...
Od koníčku k profesi
Lásku k Dálnému východu mám už od dětství. Nejprve jsem chodil mnoho let na karate, ale v pubertě jsem bojový sport vystřídal zájmem o budhismus a čajovou kulturu. Vyrůstal jsem na pražském sídlišti s největší hustotou vietnamských migrantů v Praze, takže tudy pomalu vedly moje první kroky ke studiu vietnamistiky.
Čím jsem byl starší, tím více jsem měl (a mám) chuť objevovat, cestovat a to hlavně na východ od našich hranic. Už během studií jsem byl několikrát ve Vietnamu a neobratně tam zkoušel používat jazyk, který mě na univerzitě naučili.Jazyk mi při cestování po Vietnamu neskutečně pomáhá a poznal jsem díky němu spoustu nových přátel. Dnes mě živí psaní článků o cestování, online marketing a vietnamsky se vcelku dobře domluvím.
Vietnam jsem několikrát projel křížem krážem na motorce a skútru. Zajímám se nejvíce o vietnamskou kuchyni, léčitelství a menšiny střední vysočiny. Má nejoblíbenější část Vietnamu je rozhodně střed země, konkrétně jeho jižní část. Na cestách mě baví interakce s místními, příroda a ochutnávání místních jídel...
V letních měsících jsem většinou v České republice a jezdím po Evropě obytným autem, ve volném čase chodím a lezu po horách. Zimní polovinu roku jsem v Asii.
Cestování po Asii v průběhu času
2009/10 - první cesta do Vietnamu
Poprvé jsem vyjel do Vietnamu učit vietnamské studenty češtinu. Vedl jsem kurz na univerzitě ve městě Nha Trang, kde jsem byl celý semestr. Následně jsem udělal měsíční cestu po Číně.
Celkově pro mě byl celý půl rok ohromný zážitek a ještě větší škola. Poprvé jsem v "praxi" mluvil vietnamsky a zažil odlišnou vietnamskou kulturu na vlastní kůži. Následný kulturní šok v Číně byl ještě větší, než ve Vietnamu. Do Číny jsem totiž odjel nepřipravený a na rychlo.
Čína se ale brzy zařadila vedle Vietnamu a stala se z ní druhá má nejoblíbenější cestovatelská oblast, kam se vždy rád vracím.
2011/12 - NA čínských SKÚTRECH PO JV ASII
6 měsíců po JV Asii na čínských napodobeninách klasické Hondy Wave. Projeli jsme tenkrát dvakrát celý Vietnam od severu na jih a od jihu na sever a strávili jsme navíc dva měsíce v Kambodži. Skútry jsme při druhé cestě do Vietnamu raději vyměnili za jednu větší motorku. Tolik problémů, kolik jsme s nimi po cestě měli, bych nikdy nepřál nikomu zažít. Nicméně zážítků a zkušeností z cesty bylo minimálně stejné množství, takže ve výsledku to byl skvělý půl rok velice intenzivního cestování.
Neviděli jsme toho tolik na počty zemí, ale spíše jsme jezdili po zapadlých vesnicích a neturistických místech.
2014/15 - Rok digitálním nomádem
Roky 2013 a 2014 jsem žil rok a čtvrt po různých zemích Asie a zároveň jsem pracoval přes internet. Zažil jsem různé země spíše jako místní, než turista (Vietnam, Thajsko, Malajsie, Filipíny, Čína, Singapur, Indonesie).
V každé destinaci jsem se zdržoval minimálně jeden měsíc. Ve Vietnamu a Thajsku mnohem déle, protože obě země jsou pohodlné pro dlouhodobý pobyt.
Po celou dobu jsem byl zaměstnaný na plný úvazek pro marketingovou agenturu Včeliště.cz, takže jsem čelil nové výzvě tj., jak skloubit práci a cestování dohromady. Nakonec se mi to vcelku dařilo, ale nebylo to vždy úplně lehké.
2016/17 - severní Laos na terénní motorce
Zimu mezi lety 2016/17 jsem byl bydlel v Thajsku a Laosu. V Laosu jsem podnikl dobrodružnou měsíční cestu po opuštěných severních horách na terénní motorce Kawasaki.
Díky ní jsem měl možnost zajet i tam, kam se většina turistů nedostane.
Na severovýchodě Laosu jsem se domluvil často vietnamsky. Severozápad je naopak pod silným vlivem čínských migrantů a já měl tu výhodu, že se mnou cestovala kamarádka z Číny.
Všude jsme se tak díky komunikaci s místními dorozuměli a o různé zážitky nebyla nouze.
2017/18 - Myanmar a východní indonesie (molucké ostrovy, papua)
Zimní sezónu 2017/2018 jsem měl základnu v severním a východním Thajsku.
Kromě toho jsem podnikl cestu do Myanmaru a také po několika letech navštívil Indonesii.
Z méně turistických oblastí musím doporučit Molucké ostrovy (Ambon a okolí) a západní Papuu a souostroví Raja Ampat, kde jsem zažil zatím nejkrásnější potápění v životě.
2018-2020 - thajsko a vietnam
Poslední 3 roky mám základnu v Thajsku. Odkud pracuji a bydlím zde. Pokud se divíte, že vám píši v noci, tak to je kvůli časovému posunu. Z Thajska jsem podnikl desítky výletů a cest do okolních zemí.
Chystáte se do JV Asie? Napište mi:-)
.
V čem vám pomůžu
Budu moc rád, když si web prohlédnete a načerpáte inspiraci k vaší cestě. Pro ty z vás, co už se pro cestu do Vietnamu rozhodli, jsem připravil originální e-book. Najdete v něm všechny mé rady a tipy před cestou do Vietnamu. Pomůže vám s plánováním na základní úrovni. Ti, co potřebují pomoci více, tak mohou využít nabídky itinerářů na míru. Napište mi, domluvíme se a udělám vše proto, abyste byli spokojeni. Kromě toho budu moc rád, když mě oslovíte s nabídkou jakékoliv spolupráce.
Mějte se skvěle a užívejte si cestování (nejen) po Vietnamu!
Tomáš Procházka, zakladatel