Jaké jsou aktuální ceny ve Vietnamu 2019

Plánujete navštívit Vietnam a odhadujete, kolik potřebujete peněz, abyste si dovolenou užili bez starostí a ještě si přivezli domů něco na památku?

Vietnamské ceny jsou pro návštěvníky stále velmi příznivé. Musíte si jen zvyknout na místní mentalitu, Vietnamci jsou považováni za tvrdé obchodníky. Základem správného nakupování ve Vietnamu je smlouvání, a to nejen na tržištích. Ale kdo na to má pořád náladu, že? Jinak to ale nejde….

Dongy Vs. Dolary

Národní měnou je vietnamský dong (VND). Jeden tisíc VND zhruba odpovídá jedné české koruně, takže přepočet je na první pohled snadnější, než byste si mohli myslet. Druhou používanou měnou ve Vietnamu je americký dolar. Za jeden USD získáte přibližně 22.000 VND.

Na některých místech vás raději uvidí s dolary v ruce, ale obecně se všude dá platit i v donzích. Přepočítávání z měny na měnu se nejdříve může zdát lehce matoucí a chaotické, ale brzy si na to zvyknete. Větší částky (například za ubytování) se většinou platí v dolarech, ale rozhodně to není podmínkou.

Výborná kuchyně za symbolické ceny

Pokud jste milovníci dobrého, zdravého a chuťově velmi rozmanitého jídla, Vietnam pro vás bude rájem na zemi. Chcete-li poznávat místní kuchyni, výborně se najíte v menších podnicích, pouličních stáncích i v luxusních restauracích.

Ceny jídel ve Vietnamu se samozřejmě liší místně i sezónně, ale pro ilustraci si uveďme pár příkladů. Jídlo v levnější restauraci seženete od 15 000 do 30 000 VND. Například známá polévka Pho je v Hanoji k dostání za cca 40 000 dongů. Na venkově ji ale seženete i levněji. Cena jídla v dražší restauraci se pohybuje v rozmezí od 40 000 do 150 000 VND.

Nealkoholické nápoje se pohybují okolo 5.000 VND, pivo koupíte od 8.000 do 13.000 VND. Zajímají vás konkrétní ceny některých potravin? Napište mi  to do komentáře. Rád je doplním.

Supermarkety ve Vietnamu

Ve Vietnamu jsou samozřejmě i velké supermarkety. Jejich hlavní výhoda spočívá v tom, že zjistíte pravé ceny. Pokud tedy šetříte každou korunu, nebo plánujete ve Vietnamu zůstat dlouho, určitě se vám jejich návštěva vyplatí.A proto v  případě, že vás omrzí ochutnávání tradičních jídel a zatoužíte po něčem klasicky evropském, navštivte ve větších městech některý z obchodních center. V supermarketech najdete místní lahůdky i potraviny, které bezpečně znáte. Dostanete-li chuť na pečivo, určitě si tu vyberete. Sortiment je poměrně široký a ceny jsou levnější než u nás.

O něco horší je to s uzeninami a mléčnými výrobky. Sýry jsou ve Vietnamu obecně dost drahé a stejné je to i s dovezenými uzeninami. Místní šunka, párky a další masné výrobky jsou sice cenově dostupnější, ale zase Vás může překvapit jejich chuť, která je od našich výrobků výrazně odlišná.

Při nakupování rozhodně nezapomínejte na tržiště, sežene zde asi naprosto všechno, na co si jen vzpomenete.  Na tržišti se smlouvání očekává, tak jestli máte obchodního ducha, můžete nakoupit výhodněji.

Chci koupit průvodce Vietnamem

Ubytování může mít mnoho podob

Ubytování ve Vietnamu seženete v levných penzionech/guest housech (nha nghi) i ve špičkových hotelech (khach san). Jestli chcete ušetřit, nejlevněji vás vyjde přespání na ubytovně nebo v některém z menších levnějších hotelů, kde sežene pokoj do 300.000 VND za noc. Ubytování střední třídy najdete přibližně do 1.000.000 VND. Cena za nadstandardní bydlení evropského typu se pohybuje od 1.000.000 VND a výše.

Vyberte si správný dopravní prostředek

Možností, jak cestovat po Vietnamu, je opravdu mnoho. Rozhodnete-li se při cestách využít některou z nabídek Vietnam Airlines, tak Vás vnitrostátní letenka přijde od 20 USD do 120 USD.  Pokud dáváte přednost vlaku, jízdenky se budou velmi lišit podle konkrétní třídy a typu vlaku.

Ve Vietnamu existuje hustá síť autobusů. Cena jízdenek je zde trochu komplikovaná a nedá se moc přesně určit dopředu. Záleží totiž na několika okolnostech. Jízdenka koupená na autobusovém nádraží za pevnou cenu bude zcela jistě odlišná od té, kterou budete muset zaplatit v případě, že do autobusu nastupujete v průběhu trasy. Obzvlášť v případě, když se jedná o některou z odlehlejších oblastí.

5JPG

Cestování na vlastní pěst na dvou kolech

Jestli jste raději pány svého času a nechcete se vázat na jízdní řády, můžete si půjčit automobil (pouze s řidičem) nebo motocykl. Doprava ve Vietnamu je lehce divoká a pro cizince může být opravdovým zážitkem. Pokud si netroufnete na nekoordinovaný vietnamský provoz a děsí Vás řízení v přeplněných ulicích, můžete si pronajmout auto i s řidičem. Cena se liší podle lokality a typu vozidla, ale v průměru za něj zaplatíte zhruba 30 -60 USD za den.

Nicméně motorky jsou ve Vietnamu velmi oblíbeným dopravním prostředkem. Půjčit si je můžete téměř kdekoliv a jeden den Vás bude stát cca 5-13 USD. Chcete- li si zasportovat, ale zároveň se kochat okolím, vydejte na výlety na kole. V půjčovnách si jízdní kolo pronajmete od 2 USD do 5 USD.

Jak jsem cestoval na motorce po Vietnamu jsem docela podrobně napsal pro sever HedvábnáStezka.cz.

Taxi, klasické, na kole i a motorce

Taxi je ve Vietnamu levné, 1 km cesty Vás vyjde cca na 10.000 až 15.000 VND. I zde samozřejmě existují podvodníci, proto je lepší jezdit jen s ověřenými společnostmi. Zvláště na vietnamských letištích se dávejte pozor, kam nastupujete. Domluva ceny předem je snad jasnou cestovatelskou povinností, kterou netřeba připomínat.

Neobvyklým dopravním prostředkem může být po cizince způsob dopravy zvaný Xich lo nebo Xe Om. Xich lo představuje jízdu v rikše, kdy Vás řidič veze před sebou. Turisté tyto projížďky po Hanoji a Saigonu milují. Nicméněne na ceně se určitě domluvte předem a je lepší mít částku připravenou přesně. Rikšové se při vrácení peněz rádi vymlouvají na nedostatek drobných, krátká jízda po městě obvykle stojí kolem 20.000 VND.

Xe Om je označení pro klasické mototaxi. Cena je individuální, ale také je nutné se na ní domluvit dříve, než vyjedete.

Fitness a relax

Ve větších vietnamských městech naleznete i mnoho míst, kde si můžete zregenerovat tělo i duši za velmi příznivé ceny. Například v Hanoji se nabídka relaxačních a masážních center stále rozšiřuje. Po náročném dni si můžete masáž dopřát již cca od 20 USD.

Golf vládne světu

Propadli jste kouzlu golfu? Ani ve Vietnamu o něj nepřijdete. Vydejte se na golfové hřiště v okolí Hanoje a zahrajte si váš oblíbený sport u úpatí hory Ba Vi. Golfové vybavení si zde můžete půjčit a vstupné Vás přijde na 80 USD.

Když narazíte na fitness centrum, vstupné se bude pohybovat kolem 20 USD. Máte rádi plavání? Za 3 USD můžete strávit celý den v některém z bazénů Hanoje či Saigonu.

Internet a telefon

Internetové kavárny a tzv. herny jsou téměř všude, připojení najdete i v menších městech a hotýlcích bez větších problémů. Průměrná cena je cca 100 – 150 VND za jednu minutu. Budete-li si chtít zavolat, mezinárodní hovory do většiny zemí stojí 0,50 USD/ minuta. Ve Vietnamu jsou také samozřejmě k dostaní klasické předplacené karty. Nejvýhodnější nabídku a pokrytí mají společnosti VietTel a Vinaphone. 3G připojení na internet je dostupné ve všech obydlených a městských oblastech země. Ceny za internet a předplacené karty jsou nízké.

Oblečení a doplňky

Ve Vietnamu máte příležitost se krásně a levně obléct. Nakupovat můžete v klasických obchodech, nebo si můžete nechat ušít šaty i boty přímo na míru (například v Hanoji či slavném krejčovském městě Hoi An). Zakázky na míru se obzvlášť vyplatí u společenských šatů. Ceny jsou nízké. Oblek vás kompletně vyjde na 100 USD. Kožené boty na míru na 40 USD. Dámské šaty na 30 USD. Košile 10 – 12 USD či kravata za 3 USD.

Opět nezapomeňte smlouvat. Všude a nekompromisně:-)

Dárky a suvenýry

Z Vietnamu si můžete přivézt téměř cokoliv, na co si jen vzpomenete. Milovníci klasických upomínkových předmětů, uměleckých děl, textilu i gurmánských potravin…každý si přijde na své. Na nákupy můžete vyrazit do kamenných obchodů i na některou z nesčetného množství tržnic. Ceny se budou lišit, ale opět platí staré známé pravidlo – s úsměvem smlouvejte a smlouvejte!

Jen si dejte pozor, zda to, co koupíte provezete na letišti. Například oblíbené hady či štíry v alkoholu rádi na letištích vyhazují.

Zasílání dopisů a balíků

Chcete svým blízkým poslat pozdrav z cest? Pohled seženete za 3.500 VND, známka do České republiky stojí přibližně 8.000 VND.

Výhodně jste nakoupili, ale chystáte se ve Vietnamu ještě cestovat a rádi byste některé věci odeslali napřed? V tom případě můžete poslat balík z pošty, nebo využít některou z mezinárodních dopravních společností jako je DHL, TNT apod. Zásilka přes poštu poputuje sice déle (letecky měsíc, po moři 3 měsíce), ale vyjde vás ekonomicky mnohem výhodněji. Za balík kolem 20 kg zaplatíte v přepočtu 1.000.000 VND.  Zásilky po moři vychází přibližně o 35 % levněji.

Rada na závěr – cestování i nakupování si užijte

Ceny za zboží i služby jsou ve Vietnamu pro turisty stále atraktivní a to i přes to, že země ekonomicky každým dnem roste. Turisté, kteří nemluví vietnamsky, však mohou získat pocit, že se je Vietnamci snaží často okrást.  Vietnamci jsou, byli a budou obchodníci tělem i duší. Přeneste se proto přes počáteční peripetie a při smlouvání s místními lidmi se obrňte trpělivostí.  Vietnam je krásná země, ze které si kromě bohatých zážitků můžete odvézt mnoho suvenýrů a výrobků za stále příznivé ceny. A to, že pro Vietnamce obchodníky, kteří sou všichni zaměření na bílé turisty budete pouze chodící peněženkou je holý fakt.

Nicméně existují spousty jiných, místních lidí, ke kterým je sice obtížnější se dostat, ale když jejich pohostinnost poznáte, tak teprve pochopíte i laskavou a pohostinnou stránku většiny běžných Vietnamců, kterou na ulicích velkých vietnamských měst najdete jen těžko.

Pokud se do Vietnamu sami chystáte, podívejte se jak můžete ušetřit na vietnamských vízech nebo si kupte e-book, kde jsem vše podrobně popsal.

Chci koupit průvodce Vietnamem

Napište komentář:

Přidejte váš komentář