Bezpečné cestování aneb jak je to s očkováním do Vietnamu?

Mnoho turistů má obavy, aby si ze své cesty v tropických oblastech nepřivezli kromě nezapomenutelných zážitků i nějakou tu infekční chorobu. Víte, jak je to s Vietnamem? Je potřeba očkování do Vietnamu? Při cestách po jihovýchodní Asii není potřeba být paranoidní, ale na druhu stranu byste péči o své zdraví určitě ani neměli zbytečně podceňovat.

Jaké očkování je povinné?

Ve Vietnamu je povinné pouze jedno očkování a to proti žluté zimnici.  Cestovatelů z Evropy se to však vůbec netýká. Mezinárodní potvrzení o očkování musí mít pouze osoby, které do země přijíždějí z oblastí, kde se žlutá zimnice vyskytuje. Jedná se především o některé lokality v Africe a v Americe. Očkováni musí být všichni starší jednoho roku.

Ostatní očkování je jen na vás

Další očkování jsou už pouze doporučená a záleží jen na uvážení cestovatele. Vhodná očkování jsou proti virové hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Obě infekce se nejčastěji přenášejí infikovanými potravinami nebo vodou.

Chcete-li strávit ve Vietnamu delší dobu, zauvažujte o očkování proti hepatitidě typu B. Pokud se totiž důvěrně sblížíte s opačným pohlavím nebo se dostanete do nepříliš hygienické nemocnice, riziko nákazy se zvyšuje.  Virus se nejčastěji přenáší pohlavním stykem nebo kontaktem s tělesnými tekutinami.

Hrozba malárie se vyskytuje téměř v celé zemi a sílí v období dešťů.  Záleží však, jaké destinace se chystáte ve Vietnamu navštívit. Městské oblasti jako je Hanoj a Ho Či Minovo město jsou bezpečné. V oblasti delty Rudé řeky a pobřeží roviny na sever od Nha Trangu je riziko výskytu malárie také minimální. Největší nebezpečí číhá na venkově a v zalesněných horách. Jestliže budete trávit čas převážně na venkově, můžete se navíc nechat očkovat proti japonské encefalitidě a vzteklině.

Kde najdete aktuální informace?

Pokud Vás zajímá seznam vhodného očkování a rádi byste se dozvěděli bližší informace, na internetu existuje několik pravidelně doplňovaných databází. Mezinárodní klinika Family Medical Practice, která má střediska v Hanoji a Ho Či Minově Městě, také pravidelně informuje o aktuálním zdravotním stavu v zemi. Doporučená očkování naleznete na jejich webových stránkách www.doctorkot.com.

Chci koupit průvodce Vietnamem

Kde se můžete nechat naočkovat

Jestli jste už pevně rozhodnuti nechat se naočkovat, navštivte některé ze speciálních očkovacích center. Existují téměř v každém větším městě a najdete je většinou na klasických poliklinikách.

Narazíte – li na střediska označená logem IRS, znamená to, že zde lékaři pracují s databází Infekčních rizik ve světě. Kromě očkování byste měli očekávat kvalifikovaný personál, který Vám poskytne veškeré aktuální bezpečnostní informace.

22JPG

Kolik mě to bude stát?

Ceny se mohou mírně lišit, ale pro ilustraci se podívejme na ceny vakcín v  nejznámějších očkovacích centrech. Jedním z nich je například Středisko očkování a cestovního lékařství. Na všechny pobočky se musíte objednávat předem, ale velmi pohodlně si vyberete vhodný termín online na jejich webových stránkách. Chcete-li si zde i nechat vystavit mezinárodní očkovací průkaz, připravte si 100,-Kč.

Dalším rozšířeným očkovacím centrem jsou střediska Očkovacích center.  I tady za mezinárodní očkovací průkaz zaplatíte 100,-Kč.

Orientační ceny všech vakcín, které by Vás mohly zajímat, naleznete pro porovnání v tabulce níže.

 

Středisko očkování a cestovního lékařství

Cena 1 vakcíny v Kč

 

Očkovací centrum

Cena 1 vakcíny v Kč

Virová hepatitida A

1380,-

Virová hepatitida A

1270,-

Virová hepatitida B

900,-

Virová hepatitida B

900,-

Virová hepatitida A+B

1730,-

Virová hepatitida A+B

1650,-

Žlutá zimnice

910,-

Žlutá zimnice

850,-

Břišní tyfus

720,-

Břišní tyfus

660,-

Japonská encefalitida

2520,-

Japonská encefalitida

2400,-

Vzteklina

580,-

Vzteklina

550,-

Nezapomeňte na prevenci!

Jak se tedy připravit, abyste předešli zbytečným zdravotním komplikacím? Před odjezdem se nezapomeňte ujistit, že máte platné očkování proti tetanu, spalničkám, záškrtu a planým neštovicím. Další očkování jsou už jen na Vás. Zvažte délku pobytu a lokality, do kterých se chystáte. Samozřejmě přihlédněte k  celkovému aktuálnímu zdravotnímu stavu a případně se poraďte se svým lékařem.

Plánujete cestu do Vietnamu? Podívejte se, jak ušetřit při zařizování víz anebo si kupte můj e-book, kde najdete všechny mé rady krásně pohromadě.

Chci koupit průvodce Vietnamem

Napište komentář:

Přidejte váš komentář