Top Gear – Vietnamský speciál, jaký jste ještě nezažili

Televizní pořad Top Gear je automobilový magazín z produkce britské stanice BBC. Díky svému svéráznému stylu a ještě svéráznějším moderátorům Jeremy Clarksonovi, Richardovi Hammondovi a Jamesi Mayovi má po celém světě nezměrnou fanouškovskou základnu. Je totiž mnohem víc, než jen povídání a předvádění nablýskaných a velmi drahých aut. Každý díl je zážitkem, při němž můžete žasnout nad krkolomnými kousky moderátorů, obdivovat výkony nadupaných aut nebo se smát typicky britskému humoru. A v 8. dílu 12. série navíc můžete objevit část Vietnamu a jeho kultury.

Výzva na dvou kolech

Tu si pro naši oblíbenou trojici připravili producenti pořadu Top Gear. Nedali jim sice výslovně za úkol projet Vietnam na motorkách, zato jim dali přesně vymezený rozpočet. Ten tvořily doslova tři krabice plné peněz – celých 15 miliónů dongů. Úctyhodná hromada bankovek, avšak nevystačila moderátorům na víc než na 3 motocykly. A zvážíme-li hustotu provozu, tropické deště, nevalnou kvalitu silnic a především vzdálenost výchozího a konečného bodu cesty, výjimečně nemáme Jeremymu, Richradovi a Jamesovi co závidět.

Od jihu na sever rychleji Americká armáda

Naši odvážlivci na cestu měli jen 8 dní. To není mnoho času na 1600 km dlouhou cestu. A už vůbec ne pro Jeremyho, který na motocykl řídil poprvé a navíc si díky své neznalosti koupil jednoválcový skútr. Vyjeli z jižní metropole Saigon. Na sever se vydali přes město Da Lat, jež leží ve výšce 1500 m.n.m. V dešti si „užili“ dalších 200 km do města Nha Trang. Pokračovali přes Hoi An, kde si obnovili šatstvo a namířili si to dále do historicky bohatého města Hue. Cestou projeli průsmykem Hai Van, který označili za jednu z nejkrásnějších pobřežních cest na světě.

Zátoka Ha Long

Do cíle nakonec za pomoci vlakové dopravy dojeli včas, i když jen tak tak. Samotný závěr jejich cesty, rozlehlá zátoka plná vápencových skal čnících z vody jako přírodní monumenty, byl úchvatný. Nejen díky vynalézavosti našich cestovatelů, ale i díky působivé přírodní scenérii. Vietnamský speciál Top Gearu je tak jedním z těch nejzajímavějších a poskytuje nevšední pohled na zemi, která dozajista stojí za povšimnutí.

Chci koupit průvodce Vietnamem

Napište komentář: