Vietnamské hory jsou jako z pohádky

Zajedete-li si na dovolenou do Vietnamu, určitě zde narazíte na krásné a výrazné hory. Ty se nachází především na severu a ve středu země. Lákají zde jak nejrůznější průvodci, tak i místní krajina. Pokud jste horolezcem každým coulem, rozhodně se do této části země zajeďte podívat a udělejte si alespoň jeden trek po místních vrcholcích.

Střechou Vietnamu je Fan Si Pan

Nejvýznamnější, nejpopulárnější a nejnavštěvovanější horou celého Vietnamu je samozřejmě ta nejvyšší, a to Fan Si Pan. Se svými 3 143 metry nad mořem překonává všechny ostatní dokonce i v celé Indočíně. Proto zdoláte-li právě Fan Si Pan, můžete si zapsat do svého cestovatelského notýsku prvenství hned na několika „frontách“.

Na severozápadě jsou ty nejvyšší hory

Fan Si Pan, stejně jako ostatní ralativně vysoké hory Vietnamu, najdete na severozápadě země, pouhých devět kilometrů od města Sa Pa. Dostat se na tam můžete buď sami, a to autobusem/vlakem, nebo s cestovní kanceláří, která vás samozřejmě dovede až na samotný vrcholek. Avšak ani sami nebudete vydáni napospas místní bujné vegetaci a divé zvěři. Stačí si pronajmout průvodce na jeden až čtyři dny.

Výstup nejčastěji trvá tři dny a je doporučujeme vybrat jednoho z místních průvodců

Ten vám ukáže celou cestu začínající většinou ve městě Sa Pa, které leží ve výšce 1 600 metrů nad mořem. Nebudete tedy muset zdolávat všechny výškové metry. Následně vás průvodce povede nejprve deštným pralesem, dále bambusovým porostem až k malým kempům ve výškách 2 000, 2 300 a 2 700 metrů nad mořem. Zde se utáboříte před zdoláním 3 143 metrů vysokého vrcholu. Samozřejmě, že nemůže chybět občerstvení, a to v tomto případě velice stylové. Obědvat totiž budete pod samotným vrcholem, a to jídlo připravené z bambusových výhonků, které jsou nasbírané přímo na místě. Autentičtější by už to být nemohlo! Cestovní kanceláře navíc ještě přidávají nejrůznější zábavy s místním folklórem a tradicemi v podání etnických menšin.

Fan Si Pan jedině s pláštěnkou a teplou bundou!

I když na Fan Si Pan vyrazíte v létě, kdy všude okolo panují tropické teploty, na vrcholku může být pořádná zima. Mění se zde totiž velice rychle počasí, které je naprosto nepředvídatelné. Ať už se tedy rozhodnete vyrazit kamkoliv, rozhodně si nezapomeňte přibalit pláštěnku, teplé oblečení, na noc teplý a nepromokavý spacák, pevnou a nepromokavou obuv, kvalitní svrchní vrstvy a pro případy extrémních teplot i něco lehkého. Pokud můžete, naplánujte si tento výšlap nejlépe na období od dubna do září, kdy ve zdejších horách bývá mnohem lepší a příznivější počasí než přes zimu.

Ve vnitrozemí najdete další hory

Ve Vietnamu však najdete i další pohoří, než je to, ve kterém se nachází hora Fan Si Pan, tedy Hoang Lien Son. Například ve vnitrozemí se nachází na hranicích s Laosem a Kambodžou další vysoké pohoří. K němu se výborně dostanete jak ze severu, tak i z jihu, takže pro návštěvu právě těchto neméně vysokých vrcholků můžete být ubytování naprosto kdekoliv.

Trek zvládne každý

Jelikož jsou tyto hory výrazně nižší a schůdnější, jsou vhodné i pro méně zdatné turisty či pro děti. Rozhodně ale nezapomeňte na průvodce, abyste se ve zdejších pralesích neztratili. Trasu a cíl si pak můžete určit naprosto sami a taktéž si můžete sami určovat tempo a četnost přestávek.

Únor je ideální měsíc pro túry

Nejkrásnějším měsícem pro jakékoliv túry a výlety je únor. V tomto období totiž rozkvétají místní květiny, jež jsou pastvou pro oči. Navíc zde ještě není tolik turistů jako v hlavní dovolenkové sezónně, takže si můžete užít skutečný klid a mír zdejších hor. Sníh je v zimních měsících velice výjimečný, takže se nemusíte bát, že by vám zkazil výlet. Teď už jen tedy stačí koupit letenku, naplánovat trasu, sbalit pořádné horalské vybavení a nezapomenout na lékárničku pro případy nouze!

Chci koupit průvodce Vietnamem

Napište komentář: