Jižní Vietnam vás okouzlí pestrou historií i překrásnou přírodou

Označit Vietnam pouze za rozmanitý by mohlo být místními pokládáno za urážku země i jejích obyvatel. Vzhledem ke své délce se země nachází ve dvou podnebných pásmech – tropický jih se tak výrazně liší od subtropického severu, a to klimatem, přírodou i životními podmínkami – a dokonce i kusem historie.

Za sluncem do Thajského zálivu

Na rozdíl od chladnějšího podnebí v severněji položených částech Vietnamu, které se v určitých měsících příliš neliší od klimatických podmínek známým turistům z Evropy, jižní Vietnam je proslulý slunečným počasím a vysokými teplotami. Pobřeží zde lemuje množství úchvatných pláží vyhledávaných turisty jako místo ke slunění, koupání, rekreaci a odpočinku. Ideálním cílem pro takovéto cesty je Thajský záliv, kde vás čeká nádherně teplé a klidné moře. Nejznámější pláží zde je Hon Chong s typicky bílým pískem – bělejší už naleznete jen na kilometr vzdálené Hon Trem. Starý maják stráží písečnou pláž Mui Nai, kokosové palmy vytvářejí pohádkový kolorit pláže Bai No. Místní borovice s netypicky dlouhými jehlicemi pak daly název pláži Duong Beach v jejíž blízkosti naleznete zajímavý přírodní úkaz – skály zvané Otec a Syn – Hon Phu Tu. Zcela osamoceně vystupují z mořských vln a tyčí se k nebi asi 100 m od břehu. Nádherné pláže naleznete také na ne příliš vzdáleném ostrůvku Hon Doc.

Řeka devíti draků aneb Mekong

Většinu jižního Vietnamu zabírá rozsáhlá delta řeky Mekong, široká nížina protkaná vodními kanály, tolik odlišná od strmých a divokých pohoří ležících severněji. Ač řeka dává místním obživu a je centrem jejich života, časté záplavy jim ho také výrazně komplikují. Obyvatelé žijící v blízkosti říčních břehů si budují domovy na vysokých kůlech, aby uchránili svůj majetek před opakovaně se zvyšující hladinou, která však zároveň přináší nové vrstvy úrodné půdy, na nichž vyrůstá dostatek rýže pro obživu všech vietnamských obyvatel a ještě víc, tolik, že se Vietnam stal největším vývozcem této plodiny na světě. Chcete si koupit rýži, ovoce, zeleninu či jakoukoliv jinou místní plodinu a zároveň zažít něco jedinečného? Navštivte místní plovoucí trhy, kde obchod probíhá přímo na lodích.

IMG_3026

Město kypící životem – Ho Či Minovo Město

Navštívit jižní Vietnam a neseznámit se alespoň zběžně s Ho Či Minovým Městem? Nemyslitelné! Ačkoliv hlavním městem země je menší a méně „modernizovaná“ Hanoj ležící na severu, Ho Či Minovo Město, či Saigon, jak zní dřívější název, který řada místních k nelibosti úřadů stále užívá, si zachoval status národního srdce i duše – je centrem zábavy i nakupování, nabízí veškeré možné kulturní vyžití, jaké si jen dokážete představit. Vyhlášené restaurace, bary, noční podniky, aquaparky, lázně, botanická a zoologická zahrada, dostihy, golf, tržiště i nákupní centra.

Po stopách historie

Historie Ho Či Minova Města není tak dlouhá a bohatá jako ta hanojská, přesto zde narazíte na celou řadu kulturních zajímavostí. K nevšedním zážitkům může patřit například návštěva Válečného muzea. Neuvidíte tu jen zbraně a obrněná vozidla, nebudete poslouchat jen suchopárný výklad o průběhu válečných konfliktů, které se přehnaly územím jižního Vietnamu. Máte-li na to dost silný žaludek, prohlédněte si fotografie válečných zvěrstev, civilních obětí či dětí narozených s vrozenými vadami, které způsobilo užití chemických zbraní americkými vojáky ve vietnamské válce. Hledáte něco mírumilovnějšího? Navštivte čínskou čtvrť  a prohlédněte si některý z překrásných chrámů vystavených v čínském stylu. A nezapomeňte na návštěvu nejokázalejší saigonské pagody, kterou postavili příslušníci kantonské komunity – Pagody Nefritového císaře. Nejstarší ve městě a také velice krásná je pagoda Giac Lam z roku 1744 s přilehlým chrámem.

Chci koupit průvodce Vietnamem

Napište komentář: