Kdybyste si na průzkum centrální, severní nebo jižní části Vietnamu vyčlenili měsíc, půl roku, ba i celý rok, stejně nemáte sebemenší šanci prozkoumat všechny, krásy, taje a zákoutí, jež tato okouzlující země skýtá. Turistika a Vietnam – to je jako jing a jang. Množství pláží, které svým vzezřením připomínají tropické ráje, náhorní plošiny, hluboké a takřka nedotknuté lesy, v kontrastu s megalomanskými obchodními centry, kulturními památkami i moderními mrakodrapy ve vás vyvolají notnou dávku pokory a obdivu k této překrásné zemi, jež mezi turisty nabývá na stále větší oblibě. Na své cestě napříč vietnamskými krásami můžete navštívit proslulou zátoku Halong, rýžová políčka, která se táhnou, kam až oko lidské dohlédne i množství památek, jež sice v drtivé většině vzaly za své během období Vietnamské války, i přesto však mají zvídavým turistům co nabídnout. Podívejte se společně s námi do turisticky zajímavých míst, která byste během své návštěvy rozhodně neměli opomenout navštívit.
Jak jsme již zmínili výše, tato známá zátoka každoročně zažívá nápor turistů z celého světa. Její krása je jednoznačně úchvatná, její rozměry jsou megalomanské. Součástí tohoto přírodního skvostu je na 2000 větších či menších ostrůvků. Zátoka je součástí Tonkinského zálivu, který je od roku 1994 připsán na seznam světového přírodního dědictví UNESCO. Pokud už se za krásami zátoky Halong vypravíte, nezapomeňte prozkoumat některé ze zdejších – turistům přístupných jeskyní. Za prozkoumání určitě stojí Jeskyně zázraků (Hang Sửng Sốt) nebo Jeskyně dřevěných kůlů (Hang Đầu Gỗ). Navštívit můžete také největší ostrov v zátoce Cat Ba, který obsadili zejména místní rybáři a farmáři. Celý ostrov je národním parkem s lesy, jezírky a menšími vodopády.
A u přírodních krás ještě chvíli zůstaneme. Za návštěvu stojí také přímořská rezervace Can Gio, jejíž rozloha čítá neuvěřitelných 75 tisíc hektarů. Pokud rezervaci navštívíte, naskytne se vám jedinečný výhled do mangrovových porostů, které v sobě ukrývají na více, než 150 druhů rostlin a jezírka se 130 druhy ryb. Pozadu nezůstávají ani ptáci, díky kterým si zdejší lokalita vysloužila označení „biosférická rezervace“. Součástí rezervace je také ekoturistický resort Vam Sat, kde se můžete dozvědět mnoho nového nebo se vykoupat ve zdejších jezírcích, jejichž 30 % slanost nápadně připomíná vody Mrtvého moře.
Přesuňme se nyní do jižní části Vietnamu, jejíž součástí je i delta řeky Mekong. Ta vyniká svou bezprostřední úrodností, díky které se jí říká obilnice Vietnamu. Delta patří mezi největší producenty rýže v zemi a dokáže pokrýt její celkovou spotřebu. Řeka Mekong dosahuje úctyhodné délky 4500 km a pramení na Tibetské náhorní plošině. Svou cestu pak ukončuje v Jihočínském moři. Součástí delty jsou specifické vietnamské domy na kůlech, které si můžete velmi nadneseně představit jako takové netradiční Benátky. Jelikož je zde, stejně jako v Benátkách, voda všudypřítomná, pak i nejrůznější aktivity, včetně transakcí probíhají na její hladině. Při své cestě skrze deltu Mekongu se pokochejte plovoucími trhy nebo hřišti, na kterých si „čutají“ malí Vietnamci. Jelikož s sebou řeka každoročně přináší spousty úrodné půdy, plovoucí města a vesničky, stejně jako rýžová políčka, zabírají rok od roku stále větší rozlohu.
Pokud vás turisticky oblíbená letoviska příliš nelákají a chcete si užít něco více akčního a netradičního, pak zamiřte do hor severního Vietnamu, kde na vás – v lesku, ale převážně bídě čekají horské kmeny Hmongů. Do Sapy – nejznámějšího vysokohorského turistického střediska severního Vietnamu se můžete dostat pochopitelně po svých, ovšem takový výstup je velmi namáhavý a ve své podstatě také značně nebezpečný. Proto využijte raději místních minibusů, jež zde turisty pravidelně svážejí z nádraží pohraničního města Lao Cai. Místní atmosféra je opravdu nepopsatelná. Všude v ulicích se procházejí dámy různých etnických skupin, nejčastěji to jsou Černí Hmongové nebo Červené Zao. Jejich mentalita se s tou naší nedá srovnat. Tržiště, stejně jako stovky domků a příbytků místních, vás do svých útrob vtáhne takřka rekordní silou. Sehnat zde můžete bez nadsázky vše, na co si jen vzpomenete. Máte problémy se zuby? Stačí oslovit místního obchodníka-zubaře, který vám vymění stávající chrup za „zbrusu nové“ zuby umělé. Ženy vám nabídnou své vysoce ceněné černé kadeře a za utržené peníze pak zakoupí vnitřnosti na polévku, které následně nahází do kotle opodál plného vroucí vody. Sapa, spolu s dalšími tržnicemi, nacházejícími se ve vesničkách Coc Ly nebo městečku Si Ma Cai jsou jednoduše nezapomenutelným zážitkem pro všechny zúčastněné.
Chci koupit průvodce Vietnamem