Cesta do Vietnamu jako nezapomenutelný zážitek

Pokud jste rozhodnuti, že bude cílem vašeho cestování Vietnam, seznamte se předem alespoň s některými informacemi o této krásné a pro nás zvláštní zemi i o lidech, kteří zde žijí. Přírodní i kulturní odlišnosti obou zemí jsou obrovské a nesrovnatelné. Nač si dát při cestování do Vietnamu pozor? Jak vybrat ten nejvhodnější čas a cílovou destinaci? Na co všechno se předem připravit? Nečekají na vás nějaká šokující překvapení? Čtěte pozorně následující řádky a zjistíte, co cesta do Vietnamu obnáší.

Cesta do neznáma

Jinak než letecky to snad ani nejde. Naštěstí dnes už internet nabízí řadu možností, jak sehnat letenky PrahaHanoi a Hanoi – Praha za výhodné ceny v termínu, který vám vyhovuje. Pravidelné lety dnes zprostředkovávají jak velcí dopravci, tak nízkonákladové letecké společnosti, odlétá se z letiště Václava Havla v pražské Ruzyni, cílem většinou bývá Hanojské mezinárodní letiště Noi Bai. Připravte se na dlouhý let trvající kolem 12 hodin. Nejpozději v cíli si pak nezapomeňte posunout ručičku na hodinkách o 6 hodin dopředu.

Nejvhodnější čas

Kdy jet do Vietnamu? Pomineme-li takové všední drobnosti jako je termín vaší dovolené, který stanovil zaměstnavatel, vybírejte čas návštěvy pozorně. Ne každá doba je stejně vhodná. Kdy jet do Vietnamu, aby bylo vše podle vašich představ? V prvé řadě záleží na konkrétní cílové destinaci, pro kterou jste se rozhodli. Jiné podmínky na vás čekají na jihu, jiné na severu země. Úmorná horka versus tajfuny a vlezlá vlhká zima v nepříznivých měsících – to není představa ideální dovolené zřejmě pro nikoho. Ovšem Vietnam je Vietnam – kdy cestovat, abyste si svou exotickou dovolenou opravdu užili? Rozhodněte se pro květen s jeho příjemným počasím připomínajícím středoevropské jaro. V severní i jižní části země sice už se hlásí ke slovu období dešťů, jeho vrchol je však ještě daleko. Špatným tipem není ani říjen – jeďte na jih, chcete-li si užít slunce a pláže, vedra už nejsou nesnesitelná, jako tomu bylo v letních měsících. I na severu země se budete cítit příjemně, končící období dešťů a odeznívající vliv severozápadního monzunu vytvářejí pro cestování po Vietnamu v podstatě ideální podmínky. V tomto období se vyhněte pouze centrální části země, kde právě zuří časté bouře. Cestujete-li do centrálního Vietnamu, rozhodněte se pro jarní měsíce – březen nebo duben. Teď už víte, jak a kdy do Vietnamu, podívejme se také na to, jak Vietnam cestování turistům usnadňuje či ztěžuje.

Pokud si nejste jisti, určitě doporučuji koupit mého průvodce anebo se mi rovnou ozvěte a společně vytvoříme ideální itinerář vaší cesty.

Poznávejte krásy země

Ležet na pláži můžete kdekoliv, bylo by škoda navštívit tak exotickou a Evropanům málo známou zemi jako je Vietnam a nepoznat z ní více než cestu z letiště a hotelový komplex. Cestování do Vietnamu je náročné a únavné, po nutném odpočinku však neváhejte a vydejte se alespoň na krátké cestování po Vietnamu. Už jen sama příroda je uchvacující. Ne nadarmo je to jedna z věcí, na kterou evropští imigranti s nostalgií vzpomínají na předních místech i po letech života v Evropě. Tropická flora a fauna na jihu země, hrdé a nepokořené horské masivy na severu, divoká krása centrálního Vietnamu v příkrém protikladu ke kulturní krajině se zelenými rýžovými políčky, vodní kanály, slunce. Přidejte naprosto specifickou atmosféru vietnamských měst a vesnic, věčně se usmívající obyvatele, architektonické skvosty z dob pradávných i nedávných – to všechno je Vietnam. Doprava po zemi přitom není nijak složitá.

IMG_3543

Jak cestovat po Vietnamu

Pokud chcete poznat Vietnam skutečně od severujihu, neváhejte a využijte vnitrostátních leteckých linek. Ušetříte spoustu času, který pak budete moci věnovat poznávání konkrétních míst, která jste si předem zvolili. Že máte dobrodružného ducha a přejete si poznávat zemi celou, vidět kudy projíždíte, sledovat okolní krajinu a nasávat atmosféru okamžiku? Ani po zemi to není nemožné a máte z čeho vybírat. Hromadná doprava značí vlaky a autobusy. Nijak zvlášť pohodlné, pokud tomu přikládáte důležitost, zvolte raději vlak, zejména pro delší vzdálenosti. Lépe se vyspíte, je tu možnost dokoupit si jídlo, na výběr je hned několik druhů jízdného, jehož cena se liší podle kvality nabízených služeb. Navíc má tento typ cestování tu výhodu, že se určitě blíže seznámíte s lidmi. Stále málo dobrodružství? Cestujte zcela na vlastní pěst. Půjčit si auto je sice nemožné, ale lze využít služeb nájemného řidiče. Většina motorizovaných obyvatel země však využívá motocykly – a ty jsou volně dostupné i cizincům. Nechystáte-li se však daleko a chcete se pohybovat třeba jen po městě, vystačíte si i s jízdním kolem. Počítejte však s tím, že vzbudíte všeobecný rozruch a úžas u místních.

Než vyjedete

Vietnam není za rohem, proto je zapotřebí se na cestu řádně připravit. Nutný je platný pas a vízum. Ihned po příletu buďte připraveni na administrativní smršť. Návštěvníci jsou povinni vyplnit hned několik dotazníků o předpokládané délce a důvodu pobytu, o svém zdraví, atp. Pro návštěvu ve Vietnamu není povinné žádné speciální očkování, rozhodně však nic nezkazíte, navštívíte-li předem svého lékaře a informujete se na některá doporučená. Na předních místech bude jistě očkování proti žloutence. Samozřejmostí je mít s sebou dostatečné množství léků, které pravidelně užíváte a příruční lékárničku s nejzákladnějším vybavením. Lékařská péče ve Vietnamu je velice drahá a její úroveň neodpovídá standardům, na které jsme zvyklí. Jedním ze základních doporučení pro turisty je nepít vodu tekoucí z vodovodních kohoutků, raději investujte do koupě vody balené.

Chci koupit průvodce Vietnamem

Napište komentář: