Vietnam – hlavní město Hanoj vás nadchne a okouzlí

Jste hrdí na dlouhou kulturní historii českého národa a na světem obdivovanou stověžatou Prahu, jejíž „sláva hvězd se dotýká“? Pak skloňte hlavu v pokoře před historií Vietnamců, jejichž předkové přišli do své pravlasti na úrodné pláně středního toku Rudé řeky – „řeky Matky“ již téměř 3 000 let před naším letopočtem. V 11. století se pak hlavní město jejich říše přesunulo na území dnešní Hanoje, o níž se však první zmínky vyskytují již v polovině 10. století a v čínských kronikách je zmiňována již dokonce ve století šestém. Od těch dob už město jen roste a vzkvétá.

Cizí kultury

Na rozdíl od řady jiných národů, které často po národním osvobození likvidují vše, co jejich bývalé uchvatitele a okupanty připomíná, Vietnamci si památky na cizí národy a kultury, které v průběhu staletí prošly jejich územím, ponechali a pečují o ně jako o své vlastní kulturní dědictví. Proto je Hanoj dokonalou směsicí východních i západních kulturních vlivů, které na toto území zavítaly, pobyly a zase zmizely. Zůstali zde však potomci hrdého starobylého národa Vietů, kteří žijí ve stínu cizích kultur, z nichž si dokázali vzít to nejlepší. Nejpatrnější jsou vlivy čínské a francouzské. Hanoj byla a dodnes je jednou z nejkrásnějších a nejzachovalejších ukázek francouzské koloniální metropole, což jí dodává zcela jedinečný ráz i atmosféru.

Architektura doby francouzské kolonizace

Přestože Francouzi nebyli jako okupanti milováni, obohatili architekturu města o mnohé honosné stavby a významné budovy. Z tohoto období pochází např. budova hanojské opery postavená francouzskou koloniální správou v letech 1901 – 1911 v neoklasickém stylu, Katedrála svatého Josefa, historický konzolový most přes Rudou řeku Cau Long Bien z let 1899 – 1902, Historické muzeum, Národní banka, luxusní hotel Metropole Hanoi postavený v roce 1901 ve francouzském koloniálním stylu a v neoklasicistním stylu postavený Prezidentský palác.

Nejznámější památky

Nejznámějšími památkami města, které při své návštěvě nesmíte vynechat, jsou Chrám literatury a pagoda Na jednom sloupu, které pocházejí z 11. století. Chrám Literatury, který byl při svém založení roku 1070 zasvěcen Konfuciovi, je nejstarší univerzitou ve Vietnamu. Nachází se jen kousek od středu města a sestává z pěti oddělených nádvoří. Nejcennějším majetkem Chrámu jsou vztyčené kamenné stély, na které byla v 15. století vytesána jména studentů, kteří zde získali doktorát. Tato tradice pokračovala až do roku 1780. Desky jsou umístěny na želvích krunýřích, které symbolizují věčnost. Dodnes se jich bohužel dochovalo jen 82 z původních 117. Sám chrám je architektonickým skvostem a ukázkou čisté vietnamské architektury. Pagoda na jednom sloupu, dřevěný pavilon, který symbolizuje lotosový květ, je umístěna, jak již její název napovídá, na jednom sloupu uprostřed malé vodní nádrže. Bohužel se však jedná pouze o repliku původní památky z 11. století, která byla zničena francouzskými vojsky v roce 1954.

Památník novodobé historie

Snad nikdo z návštěvníků Hanoje nemůže vynechat návštěvu naprosto specifické památky – Ho Či Minova mauzolea na náměstí Ba Dinh. Připravte se však na velmi přísná bezpečnostní opatření, dovnitř si nelze vzít žádná obrazová záznamová zařízení, jako jsou např. fotoaparáty nebo kamery, v průběhu návštěvy je zakázáno strkat ruce do kapes, zakázán je vstup s pokrývkou hlavy, v krátkých kalhotách, v triku bez rukávů… a prohlídka je možná pouze pod přísným vojenským dozorem. Připravte se také na dlouhé fronty před vchodem, neboť o návštěvu mauzolea mají zájem nejen turisté z ciziny, ale také Vietnamci, kteří v mrtvém vůdci stále ctí muže, který je osvobodil od koloniální nadvlády. Součástí prohlídky je i návštěva Ho Či Minova rodného domu, který se nachází v těsném sousedství.

IMG_3380

Centrum města

Za samotné srdce za symbol města bývá považováno Jezero navráceného meče (Ho Hoan Kiem). Váže se k němu velice poutavá legenda o meči císaře Le Loie, kterým v 15. století vyhnal ze země čínské okupanty. Na ostrůvcích uprostřed jezera, kam se dostanete po dřevěném mostě, jehož dnešní podoba pochází z roku 1885, můžete navštívit malebnou věžovou pagodu zvanou Želví věž a Chrám nefritové hory z 18. století, zasvěcený jednak bohu literatury a také národnímu hrdinovi Tran Hung Daovi, a v jezírku samotném dodnes údajně skutečně žijí/žily obří vodní želvy. V jeho blízkém okolí se rozkládá Stará čtvrť skládající se ze změti více než 36 titěrných uliček, které nesou jména řemeslných cechů, které zde původně sídlily. V některých dodnes najdete příslušníky daného řemesla vykonávat svá povolání, v jiných bohužel zašlou slávu připomíná již jen jméno. Při návštěvě Starého města rozhodně nezapomeňte zajít na tržnici Dong Xuang, kde můžete koupit snad všechno, nač si jen vzpomenete – boty, oblečení, suvenýry…, vše velmi levně. Také zde naleznete množství pouličních stánků s tradiční vietnamskou kuchyní.

Chrámy i muzea

Hanoj nabízí svým návštěvníkům naprostou všehochuť zážitků, ze které si může vybrat úplně každý. Na území města je údajně více než 600 chrámů a pagod, které mají většinou velice dlouhou historii. Jedním z nejstarších buddhistických chrámů ve Vietnamu je Pagoda obrany státu původně zvaná Pagoda založení státu, která dle historických pramenů pochází již ze 6. století. V současnosti se nachází na ostrůvku u břehu Západního jezera, kam byla ze svého původního stanoviště, kde ji ohrožovala voda, přesunuta na počátku 17. století. Zajímavou památkou a dalším ze symbolů města je také 33,4 m vysoká vlajková věž, která je součástí světového dědictví UNESCO. Pro obdivovatele techniky a znalce historie válečnictví je ideálním cílem hanojské Armádní muzeum. V jeho vnější části si mohou prohlédnout nejznámější imperiální citadelu, stíhačky, letouny MiG-21, vrtulníky Mi-6, tanky T-54 a další těžkou vojenskou techniku, ve vnitřní části muzea jsou k vidění obrazy a sochy a také lehké zbraně používané ve válce proti Francii a vietnamsko-americkém konfliktu.

IMG_3444

Relaxace a zábava

Unavilo vás množství vjemů a jste už přesyceni historie, architektury i náboženství? Vydejte se relaxovat do parku Hoan Kiem Lake v centru města. Jste-li ranní ptáčata, můžete zde narazit na místní obyvatele, kteří tu pravidelně procvičují tai-chi/čchi kung. A pokud budete mít tu možnost, rozhodně si nenechte ujít představení divadla vodních loutek, jehož děj zásadně vychází z vietnamských národních pověstí a většinou znázorňuje výjevy z venkovského života. Jako jeviště se používá velké akvárium se zakalenou vodou, která brání divákům zahlédnout složitý mechanismus loutek. Jedenáct účinkujících vodičů je skryto za bambusovou oponou a celé představení má hudební doprovod, který sám o sobě je pro Evropana zvláštním kulturním zážitkem. Přestože vám pointa příběhů díky jazykové bariéře zřejmě unikne, jedná se o natolik specifický zážitek, že návštěvy představení rozhodně nebudete litovat.

Hanoj moderní

Za více než tisíc let její existence vyrostlo na území Hanoje tolik kulturních památek, že je ani nelze spočítat. Hanoj jako moderní město pak symbolizuje např. mrakodrap Keangam Landmark Tower, který je nejvyšší vietnamskou budovou. Dnes je tedy Hanoj nejen starobylým centrem architektury a kultury, ale především překotně rostoucím velkoměstem, které se snaží nabídnout turistům špičkové služby ve všech oblastech.

Chci koupit průvodce Vietnamem

Napište komentář: