Vietnamské zvyky a tradice, které by si měl osvojit i našinec

Vietnam je bezesporu krásnou a zajímavou zemí. Kromě fyzické krásy se však musíme zaměřit také na krásu vnitřní, říkejme jí třeba kulturní. Ta spočívá zejména v tradicích a zvycích, na kterých se ve Vietnamu stále často lpí. Pokud se chystáte poznat vietnamskou kulturu nebo vás jednoduše zajímá, jaké tradice jsou pro Vietnam typické, jsou následující řádky určeny právě vám.

Úsměv na prvním místě

Vietnamci jsou vesměs srdeční a věčně dobře naladění lidé. Již na první pohled z nich vyzařuje energie a optimismus, který jsou ochotni rozdávat širokému okolí. Pokud se tedy chystáte poznávat místní kulturu, zkuste se „naladit“ na jejich vlnu a úsměvy opětujte. Vietnamci se usmívají i v situacích, které by typického Čecha rozlítily k nepříčetnosti. Proto se snažte jejich náturu respektovat a to i tehdy, pokud vám do smíchu příliš nebude. Nechcete-li ztratit tvář, nedávejte najevo negativní emoce a snažte se být k ostatním stejně přátelští, jako jsou oni k vám.

Tradiční vietnamský pozdrav

Tradiční vietnamský způsob pozdravu vypadá tak, že vás vezmou za ruce a mírně se předkloní. Vy byste v této pozici měli udělat to samé. V žádném případě se však neuklánějte tak, abyste se dotkli hlavy druhé osoby. Ačkoli je tato část lidského těla považována za něco výjimečného, je jakýkoli kontakt v této rovině naprosto nepřípustný. A ani během pozdravu nezapomínejte na mírný úsměv. Dáváte tak druhému člověku najevo, že si jeho přítomnosti vážíte a těší vás.

Vietnam zvyky a tradice/pověry pro bezpečnější život

Vietnamci jsou značně pověrčiví a pověr, kterým věří a které bezmezně respektují je hned celá spousta. Jednou z nich je například i to, že byste se neměli vydávat na delší cestu žádný třetí den v měsíci. V této souvislosti platí ještě další pověra, která říká, že z cesty byste se neměli pro změnu vracet ani sedmý den v měsíci.

Rodina je základ všeho

Vietnamci, stejně jako celá řada dalších Asiatů, stavějí svou rodinu na první místo. To dokazuje také skutečnost, že drtivá většina z nich sdílí rodný dům hned s několika generacemi najednou. Vzájemně si pomáhají, podporují se a starají se o nemocné nebo starší členy. Moc soukromí pro sebe tedy zpravidla nemívají. Ve většině vietnamských příbytků se nachází menší, či větší rodinný oltář, na který se pravidelně přinášejí dary již zemřelým členům rodiny. Spousta vietnamských přistěhovalců, kteří se na kratší, či delší čas usídlili u nás, většinu svých výdělků po několik dlouhých let posílají právě své široké rodině. Vracejí jim tak jejich péči a morální i finanční podporu, kterou jim během dětství, dospívání a studia poskytovali.

Jak jsou na tom vietnamské ženy?

Zejména na venkově nebo v menších městech je postavení ženy značně submisivní. Formální hlavou rodiny je vždy muž. Žena sice může vyjádřit svůj názor, v drtivé většině k němu však není přihlédnuto. A ještě jedna zajímavost se váže k ženám – Vietnamkám. Na rozdíl od většiny dívek a žen, které si k atraktivitě pomáhají sluněním nebo soláriem, se vietnamské ženy snaží o to, aby byla jejich kůže co nejsvětlejší. Čím bělejší je, tím atraktivněji si připadají.  Proto se často zahalují do rukaviček, kryjí se slunečníky a udržují tak svou pleť alabastrově bílou.

Veselky a hodování

Oslavy, svatby, výročí, narození potomka nebo úmrtí člena rodiny jsou vždy velkou společenskou událostí, které se zúčastní všichni členové dané rodiny a to i ti, kteří momentálně nežijí v rodné domovině. Zvláště na svatby je kladen velký důraz. Nevěstě je vždy vystrojena bohatá veselka, na kterou se vzpomíná i po letech. V případě, že je rodina dívky chudá, honosnou svatbu přesto vystrojí. V tomto případě se však zadluží na několik dlouhých let. Razí však heslo – pro rodinu jen to nejlepší.

Věda jménem geomancie

Kromě tradic a zvyků, které vietnamská populace vyznává, se hojně věnuje také studiu postavení a poloh hrobů, krypt, oltářů a domů. Vietnamci věří tomu, že pokud bude mít hrob nebo oltář špatné postavení, duše zemřelých nenajdou klidu a budou proto znepříjemňovat pozemský život ostatním.

IMG_2578

Pozor na polohu chodidel

Mezi další zajímavé vietnamské zvyky a tradice patří pozorování chodidel. Za krajně nespolečenské, ba až hrubé nebo vulgární považují gesto, kdy k nim obrátíte svá chodidla. Dávejte si proto pozor na to, v jaké pozici se vaše nohy nachází a to zejména v chrámech nebo přítomnosti soch Buddhy.

Povznášející práce

Veškeré dění ve Vietnamu se tradičně odehrává v koloběhu práce, vzdělání, rodiny a víry. Vietnamci patří mezi nejpracovitější a nejhouževnatější národy světa. Pokud někdo nevstane časně ráno do práce, je považován za těžce nemocného (často jiný výraz pro líného). Práce je pro Vietnamce povznášející činností a vše co dělají, dělají s opravdovou chutí a vervou. Stejně jako práce je zde ceněno i dobré vzdělání. Přípravu ke zkouškám berou vietnamští studenti opravdu vážně. Konkurence je totiž veliká a úspěchu mohou dosáhnout pouze ti nejlepší a nejpilnější.

Jak se má chovat turista ve Vietnamu?

Pokud jste se vydali na dobrodružnou cestu Vietnamem, rozhodně byste si měli pár zvyků a místních tradic před samotnou cestou nastudovat a osvojit. Nic nezkazíte, pokud si nacvičíte správnou podobu vietnamského pozdravu a zjistíte si, jak to má Vietnam se zvyky a náboženstvím. Nezapomeňte se usmívat a být vstřícní a ochotní za každé situace. Neztrácejte před ostatními svou tvář, nezvyšujte hlas a v žádném případě nebuďte agresivní. Ačkoli je toto chování v našich končinách na denním pořádku, ve Vietnamu byste s ním příliš nepochodili. Když už si nebudete v jakékoli situaci vědět rady, kopírujte chování ostatních. Určitě tím nic nezkazíte.

Chci koupit průvodce Vietnamem

Napište komentář: