Jste-li trochu více zcestovalí, tak víte, že v některých zemích platí přísný zákaz pití jakéhokoliv alkoholu, tedy prohibice. Zákaz pití alkoholických nápojů zejména pak na veřejnosti platí například pro islámské země, pro Spojené státy americké, Indii, Polsko, španělský Madrid nebo třeba pro Finsko. A jak to vlastně chodí ve Vietnamu? Jdou vůbec Vietnamci a alkohol dohromady?
Češi patří v pití piva dlouhodobě k jedničkám na celém světě. Ovšem pokud jde o částku utracenou kupříkladu za novoroční oslavy, na plné čáře vyhrávají Vietnamci. Ti se rozhodně pití alkoholických nápojů nebojí a často je také vyhledávají. Rádi si koštnou i něčeho tvrdšího nebo zajímavějšího. V jejich nápojových lístcích tedy nechybí pivo, rýžová pálenka, vodka, rýžové víno, vietnamská rýžová piva či nejrůznější whisky dovezené většinou z Evropy.
Naprosto nejtradičnějšími a nejdéle vyráběnými nápoji ve Vietnamu jsou rýžové pálenky. Do těch se většinou přidává navíc ještě buď celý had, nebo jen jeho tekutiny, a to například krev, žluč nebo jed. Vietnamci totiž věří, že takto „obohacená“ pálenka vstřebá všechny magické schopnosti tohoto tvora a následně po jejím vypití se tyto schopnosti dostanou i lidského těla. Avšak zde si dejte pozor, jelikož z nekvalitně připravené pálenky vám může být i hodně špatně. Navíc spousta Evropanu přiznává, že takto dochucená pálenka není nic moc. Jedná se spíše o místní raritku.
Kromě tohoto tradičního nápoje však Vietnamci nejraději sáhnou po pivu. To je učili vařit právě naši krajané. Není proto divu, že místní pivo chutná velice podobně a taktéž se vyrábí skoro na chlup stejně jako to české. Avšak žádné velké značky ve Vietnamu nehledejte. Kromě dovozu, ve kterém se samozřejmě nachází Budweiser Budvar či Heineken, se tady setkáte spíše s menšími pivovary. Těmi jsou například Biere Larue, Halida, Ha Noi, Huda nebo 333. Chcete-li si někde v restauraci objednat točené pivo, objednejte si „bia hoi“. Z českých značky se tu a tam setkáte exportním Gambrinusem nebo třeba Plzní.
Dalším více či méně oblíbeným vietnamským alkoholickým nápojem je hadí víno, se kterým se můžete setkat třeba i v Číně. Jedná se o klasické rýžové víno, do kterého je opět přidán had, a to stejně jako u rýžové pálenky buď celý, nebo jen jeho tekutiny. Opět se zde věří, že má takovýto nápoj lepší a léčivější účinky a že jeho konzument do sebe vstřebá dokonce i sílu a magické schopnosti z tohoto tvora. Jestli je to pravda, nebo pouze „ vietnamský marketingový“ tah, to už musíte posoudit sami.
Na závěr našeho alkoholického výletu po Vietnamu musíme rozhodně apelovat na všechny turisty a návštěvníky, aby to s alkoholem ve Vietnamu nepřeháněli! Ve Vietnamu totiž prakticky neexistují žádné zákony či zákazy omezující alkoholické nápoje. Právě tato skutečnost je velice nebezpečná, a to nejen pro vás, ale i pro vaše okolí. S alkoholem v krvi totiž můžete naprosto v klidu sednout i za volant motorky. Ovšem naše vláda a vlády dalších zemí nezakazují alkohol za volantem pro nic za nic! Ve Vietnamu není proto ničím neobvyklým například i opilý moto taxikář, nebo další řidiči, s nimiž se během vaší cesty setkáte. Největší pozor byste si tedy měli dát zejména večer a v noci, kdy má hladina alkoholu v krvi místních řidičů vždy zvyšující se tendenci. Na druhou stranu je ale právě díky této benevolentnosti Vietnam ideální zemí například pro oslavy Nového roku, narozenin, Vánoc, jakéhokoliv výročí, svatby a dalších významných okamžiků ve vašem životě. Právě ve Vietnamu totiž můžete upustit uzdu všem konvencím a pořádně si to s alkoholem „užít“. Dejte si však pozor, abyste to s místními pálenkami nepřehnali! Stejně jako u nás, i zde najdete pálenky s obsahem alkoholu klidně i okolo 50 % i víc.
Chci koupit průvodce Vietnamem