Stáhněte si zdarma mapu Vietnamu a zjistěte, proč je lepší se Vietnamců neptat na cestu

Konec každého dobrodružství často končím tím, že se ztratíte. Během jednoho mého vietnamského přesunu jsem zažil něco podobného. Začalo to v deltě Mekongu…

Kdo z vás již ve Vietnamu byl, tak mi dá za pravdu, že delta Mekongu, rozléhající se v jižní části Vietnamu, je „docela“ rozsáhlé území a orientace v ní není snadná. Představte si následující obrázek: motorka, vy, řeka, most, džungle. A takhle pořád dokola, doprava, doleva, křížem krážem.. Po hodině podobného cestování absolutně nevíte kam jedete, kde jste a veškeré vaše orientační body končí u místních obyvatel….No proč se nezeptat? Řekl jsem si. Dal jsem se tedy do průzkumu situace a odchytil náhodného klučinu. Mojí ne příliš dobrou vietnamštinou jsem se ho zeptal, kudy že se dostanu do Saigonu. „Tož to je kousek, počkej..“ Odběhnul pryč a přinesl kousek papíru. „Nakreslím ti to.“ Zašklebil se. A za chvíli byla mapa venku. Jednalo se spíš o umělecké dílo. Problém byl ale v tom, že orientovat podle toho moc nešlo. Což jsem zjistil po chvíli. Následující situace se opakovala několikrát s tím rozdílem, že někdo kreslit odmítal, jiný mě posílal zpět a další tvrdil, že jsem někde úplně jinde a že Saigon poblíž vůbec není. Zachránilo mě až knihkupectví. Kde jsem si konečně vietnamskou mapu koupil. Ujasnil si, kde že se to vlastně nacházím a zbytek cesty už směřoval správně. Pokud do Vietnamu jedete a chcete cestovat nezávisle, možná by se vám hodily následující postřehy a tipy:

5 tipů jak cestovat s mapou ve Vietnamu

  • Mapu koupíte v každém větším knihkupectví. Důrazně doporučuji již před cestou samotnou v Hanoi či Saigonu. Obě dvě místa nabízí nepřeberné možnosti a mapa vás nevyjde ve Vietnamu draho. Vietnamská knihkupectví všeobecně ve Vietnamu miluji… Mají množství knih i pro cizince (v angličtině, francouzštině) a rozhodně je z čeho vybírat.
  • Vietnamské mapy, i ty nejnovější, jsou často zkreslené. Občas cesty neplatí, občas vedou jinudy. Hlavní problém je ale v názvech vietnamských měst, obcí okrsků a jiných cílů. Už od středověku se totiž neustále mění. Tradice vydržela až do dnes, takže občas je těžké se v tom vyznat.
  • Na druhou stranu se nebojte, že se zcela ztratíte. Takřka všude po cestě jsou milí lidé.
  • Wifi internetové pokrytí je skoro všude po hlavních cestách. Po vedlejších mobilní 3G/LTE. Smartphonisté si tudíž můžou hvízdat…Skvělá aplikace pro offline mapy se nazývá Maps.me nebo klasické Google Maps fungují na jedničku.

Pro ty z vás, kteří si chtějí cestu v klidu domova naplánovat a nechcete utrácet za mapu jsem objevil jednu ofocenou. Čirou náhodou je zde. Heslo k archivu je: bepviet Pokud ještě nejste rozhodnutí, jak do Vietnamu pojedete a nemáte vietnamská víza hotová, tak se mrkněte jak na ne zde. A pokud byste potřebovali s něčím poradit, tak napište.

Rád vám s plánováním cesty pomůžu. Nejprve vám doporučuji zakoupit mého průvodce a pokud potřebujete vaši cestu naplánovat do posledního puntíku, tak mi napište o itinerář.

Chci průvodce Vietnamem

Napište komentář:

Přidejte váš komentář