Celá východní hranice Vietnamu je tvořena Jihočínským mořem, které je součástí Tichého oceánu a patří po pěti světových oceánech k největším vodním plochám na světě. Sami Vietnamci o něm častěji hovoří jako o moři Východním. Pro místní je zdrojem obživy, pro turisty, kteří jej objeví, však rájem na zemi. A po mnoha desetiletích uzavřenosti dnes Vietnamci dělají pro rozvoj turismu ve své zemi doslova první poslední.
Moře vždy poskytuje přilehlým státům potravu, konkrétně z Jihočínského moře pak pochází až desetina celosvětových úlovků. A Vietnamci je dokážou v kuchyni řádně využít! Vždyť její rozmanitost už objevilo i mnoho našinců. Ač je jejím základem vždy rýže a ochucená zelenina, další součástí často bývají právě ryby a plody moře, které Vietnamci upravují na mnoho způsobů. Jejich kuchyně je pestrá, chutná, lehká a zdravá. Jedním z pokrmů tradiční vietnamské kuchyně, který se dostal už i do českých domácností, jsou bezesporu závitky „nem“. Jejich chuť se mírně liší region od regionu, rodina od rodiny. Jednou z mnoha možností, jak jejich chuť ozvláštnit a vylepšit, je přidání krevet do náplně. Zkuste, nebudete litovat!
Vydáte-li se do Vietnamu, nezapomeňte si přibalit potápěčské vybavení, neboť jen málokde na světě je podmořský život stejně úžasný. Bohatství mořské flóry a fauny oslní každého, komu se do tohoto tichého uzavřeného světa podaří proniknout. Protože zejména v jižní části země má moře poměrně stabilní teplotu i salinitu, narazíte zde na množství druhů korálů, korýšů, měkkýšů, pestrobarevných korálových ryb, sasanek, chobotnic i sépií. Jen skutečně odborník by dokázal všechny tyto úžasné tvory pojmenovat. Vietnamci si jsou vědomi ceny této podívané, a proto je podmořské potápění atrakcí, kterou nabízí v podstatě každé turistické letovisko. Tam, kde jsou pro to vhodné povětrnostní podmínky, nabízí se také možnosti surfování, samozřejmostí jsou lodní výlety. Ať vyplujete z kteréhokoliv místa, vždy narazíte na něco úžasného a překvapivého.
Na severu země, u hranic s Čínou, leží Tonkinský záliv. Jedná se o oblast bohatou mnoha způsoby. Rozkládá se zde delta Rudé řeky, jsou tu také bohatá ložiska ropy a zemního plynu, návštěvníci pak budou uchváceni nádhernými scenériemi a pestrou přírodou. Tyrkysové moře, pláže tvořené pískem tak bílým, až z něj bolí oči, a v dáli se vypínající zalesněné horské hřebeny. Kontrastní barevné odstíny se ruší a zároveň slévají v jedno, jako na obraze malíře, který se nenaučil míchat tlumené odstíny.
Průměrné teploty moře se ve Vietnamu pohybují od „pouhých“ 240C v měsíci lednu po 270C od května do září. Klimatické podmínky oblasti předurčují, že ideální místem pro dovolenou u moře bude v podstatě v průběhu celého roku jih země, který se rozkládá již v tropickém pásu země. Najdete zde také proto celou řadu destinací, zejména v oblasti Thajského zálivu, přeměněných doslova v turistické ráje. Teplé a klidné moře, kokosové palmy, bělostný písek, borové lesy, restaurace, bary, hotely, deštný prales v podstatě na dosah. Jména desítek a snad stovek místních pláží budou našinci znít jako exotická hudba: Mui Nai, Ha Tien, Bai No, Bai Bang, Hon Trem, Hon Chong, Bai Dai, Bai Thom, Bai Cua Can…
Písčité pláže lemované palmami, průzračně čisté moře, hotelové komplexy se službami nejvyšší úrovně. Tohle všechno turistům nabízí místo zvané „vietnamské Miami“, kde Vietnamci vytvořili atmosféru skutečně lukrativního letoviska. Najdete jej v provincii Khanh Hoa v jižním Vietnamu a svěříte-li organizaci své dovolené některé z cestovních kanceláří, pravděpodobně sem zavítáte. Ačkoli jde bezpochyby o úžasné místo, o svérázném a exotickém Vietnamu samo o sobě příliš nevypovídá.
Chci koupit průvodce Vietnamem