Posvátná želva z vietnamského jezera Hoàn Kiếm v Hanoji

V samotném srdci Hanoje se nachází jezero Hoan Kiem (Jezero navráceného meče) .  U jeho severního břehu se nachází ostrůvek spojený s pevninou červeným mostem a na něm svatyně Ngoc Son. Když toto místo navštívíte vaši pozornost jistě upoutá obrovská vycpaná želva natřená zlatým lakem vystavená ve svatyni. Její délka je skoro 2 metry a byla z jezera vylovena za války ve Vietnamu v roce 1967, krátce poté bohužel uhynula. Od té doby už nikdo podobnou želvu v jezeře neviděl a tak někteří vědci pochybovali o pravosti tohoto úlovku.

Proč si však Vietnamci myslí, že je tato želva posvátná? K jezeru Hoan Kiem a želvě se váže zajímavý příběh z vietnamského středověku. Na začátku 15. století byl Vietnam okupován čínskými vojsky dynastie Ming. Útočníků se zbavil až generál Le Loi pomocí posvátného meče, který dostal od Zlatého želvího Boha. Krátce po ukončení války proplouval se svým mečem generál a budoucí císař zároveň Zeleným jezerem. Náhle se z vody vynořila obrovská želva, sebrala generálovi meč a spolu s ním se ponořila do hloubky. Želví Bůh si tak vzal svou mocnou zbraň zpátky a od té doby se jezero nazývá Jezerem navráceného meče. Traduje se, že až bude Vietnamcům nejhůř želva se znovu vynoří a pomocí zázračného meče lid spasí.

Mýtická želva se k překvapení všech znovu objevila v roce 1998 kdy ji amatérský kameraman na hladině jezera natočil a tím dokázal, že tento jedinečný tvor v jezeře stále pobývá. Od té doby ji na hladině nebo na březích bylo možné v nepravidelných intervalech spatřit. Pro mnohé obyvatele se jednalo o stejnou, 600 let starou želvu z pověsti a tak si získala velkou pozornost. Častěji se na hladině začala objevovat až v roce 2011 tehdy si však obyvatelé všimli, že její tělo pokrývá množství jizev, otevřených ran a boláků. Tato poranění byla způsobena znečištěním jezera plastovým a kovovým odpadem, rybářskými háčky a špínou, která se do jezera vlévá z okolí. Říkalo se, že i menší želvy jiných druhů můžou mít svůj podíl na těchto poraněních když „Dědečka“, jak je želva familiérně nazývána, okusují. Bylo proto urychleně rozhodnuto o výlovu a léčení želvy, vyčištění jezera od odpadu, výměně vody a odchytu menších druhů želv. Jednalo se o úkol nejvyžší státní důležitosti!

Práce začaly v březnu 2011. Nejdříve se sice želvě ze sítě podařilo uniknout , ale druhý pokus o výlov s pomocí armády již byl úspěšný a zvíře tak bylo možné přepravit na ostrůvek a začít s jeho léčbou. Léčba byla úspěšná a tak se želva vrátila do jezera již v červenci. V průběhu léčení byly odebrány vzorky a ukázalo se, že skoro 160 cm dlouhá želva o váze 169 kilogramů je pravděpodobně jediná svého druhu na celém světě! Jako samostatný druh byla popsána už dříve v roce 2000, avšak chyběly důkazy. Na počest císaře Le Loie obdržela jméno kožnatka Leloiova a byla zařazena mezi kožnatky – druh vodních želv s krunýřem krytým silnou kůží a se zvláštním „prasečím“ rypákem. Někteří vědci však soudí, že se nejedná o samostatný druh, ale o vyjímečně velký exemplář kožnatky Swinhoeovy. I v tomto případě by se jednalo o nejvzácnější druh želvy na naší planetě – v tuto chvíli známe pouze tři jedince tohoto druhu, z toho dva jsou chovány v zajetí v sousední v Číně. Někteří říkají, že je želva považována za jiný druh právě z důvodu protičínských sentimentů. Těžko říct. Důležité je, že je nyní želva chráněná a dokonce se objevují i návrhy jak ji rozmnožit, třeba i s použitím „čínských“ želv. Celá záležitost kolem nemocné želvy poukázala samotným Vietnamcům na katastrofální stav ochrany životního prostředí v jejich zemi a začala debatu jak chránit nejen posvátnou želvu, ale i jiné kriticky ohrožené druhy zvířat ve Vietnamu. Za varování může sloužit příklad vietnamské populace nosorožce jávského, která byla přes všechny snahy i založení národního parku Cat Tien v roce 2011 pytláky definitivně vyhubena.

Nezbývá než popřát ochráncům hodně štěstí aby tento vyjímečný tvor z naší Země na dobro nezmizel. Co by se pak stalo z Vietnamci až bude zle? Kdo jim pomůže? Jistá naděje na záchranu želvy zde však stále je. Někteří obyvatelé Hanoje tvrdí, že v jezeře žijí dvě nebo tři tyto želvy a všichni víme, že i přes svou velikost se dokážou ukrývat v centru rušné metropole po desítky let…

Text vznikl ve spolupráci s rezervačním portálem Agoda nabízejícím široký výběr nabídek ubytování v nejlepších hotelech ve Vietnamu i po celém světě. Pro zobrazení nabídky ubytování ve Vietnamu klikněte zde.

Chci koupit průvodce Vietnamem

Napište komentář: