Již před pěti lety obletěla pomocí médií celý svět zpráva, že byla týmem britsko-vietnamských vědců a speleologů objevena největší jeskyně na této planetě, a to Son Doong nacházející se ve Vietnamu. Tu najdete v blízkosti vesnice Phong Nha, v Národním parku Phong Nha-Ke Bang, poblíž vietnamsko-laoských hranic. Místní obyvatelé dlouhou dobu o jeskyni neměli ani ponětí. Až na počátku 90. let minulého století byla náhodou objevena místním průvodcem Ho Khanem z vesnice Phong Nha a až po několika letech vědci prozkoumána. Dnes již začíná bohatý turistický business s výpravami na toto pozoruhodné místo.
Do jeskyně se dlouhou dobu nikdo neodvažoval, a to kvůli jejímu nesnadnému vstupu. Celý vnitřek je prorostlý džunglí, teče tu řeka, nachází se zde i vodopád, navíc má jeskyně vlastní klima a oblačnost. Celkově to pak všechno připomíná nějaké místo z fantasy filmu. Spousta místních rostlin byla také vědcům do samotného prozkoumání jeskyně Son Doong neznámá právě z toho důvodu, že se zde nachází velké množství vody, která je životadárná pro spoustu bujné vegetace. Jeskyně má na šířku místy více než dvě stě metrů, její výška se šplhá až ke 150 metrům. A celková délka Son Doong se pohybuje až okolo devíti kilometrů. Místy by jí proletěla i dvě letadla typu Boeing 747 „Jumbo“ vedle sebe. Zaslouženě tak porazila jeskyni Deer Cave v Malajsii, která byla se svými 90 metry na šířku, 100 metry na výšku a dvěma kilometry na délku dlouho považovaná za největší jeskyni světa.
Celé čtyři roky proudily do jeskyně pouze davy vědců, kteří zde kromě flory studovali místní ekosystémy, horniny a celkově rozlohu a podlaží jeskyně. To se už v minulém roce změnilo. Začátkem loňského srpna zde zavítala první turistická výprava se členy z USA, Austrálie, Ruska a Norska. Letos bude výprav o poznání více. Společnost Oxalis dokonce láká na poznání utajených krás aktuálně největší objevené jeskyně světa 220 šťastlivců. Každá výprava pak bude obsazena maximálně osmi turisty. Sama společnost Oxalis se zde tedy v roce 2014 vydá více než sedmadvacetkrát.
Jenže cena takové výpravy není vůbec nízká. Kromě dvou nocí v hotelu budete mít zajištěný nocleh na pět nocí v kempu na dně jeskyně, občerstvení, odborný výklad od vietnamského průvodce v angličtině, výbavu potřebnou k sestupu, nosiče na jídlo a všechno nutné vybavení. Celkově vás jeden takovýto výlet vyjde na v přepočtu asi 70 tisíc korun. Když k tomu ještě připočtete letenku, dopravu na místo, cestovní a úrazové pojištění, dostáváte se k horentní částce, kterou si mohou dovolit pouze fajnšmekři. To dobrodružství ale za tu cenu určitě stojí.
Nejdříve totiž sestoupíte do údolí, projdete šest kilometrů džunglí, budete se brodit řekou a divokou džunglí až dojdete do prvního kempu Hang En, který se nachází nedaleko jeskyně. Další den opět projdete džunglí, až se dostanete k samotnému vchodu do jeskyně Son Doong. Sestoupíte gigantickou osmdesátimetrovou vstupní propastí do obrovského vstupního tunelu jeskyně a následně dojdete k prvnímu podzemnímu campu na dně obrovské otevřené propasti, kde budete mít nádherný výhled do džungle. Třetí den vaší dobrodružné výpravy začnete pochodem jeskynním systémem až do místa, kde na vás bude čekat 200 metrů výškové lezení, tedy „caving climbing“ gigantickými prostorami o rozměrech 150 x 250 metrů. Navštívíte místo s názvem „Garden of Edam“ a nakonec se ubytujete na úžasném a komfortním místě na jeskynní pláži s úžasnými výhledy do džungle, na kolonie netopýrů či opic. Čtvrtý den pod povrchem země strávíte postupem dále do nitra jeskyně až do míst zvaných „Great Wall of Vietnam“. Následně se vrátíte jeskyní do prvního campu. Pátý den již vyjdete z jeskyně ven a opět se ubytujete v prvním kempu Hang En, který se nachází nedaleko jeskyně. Prostě výlet úplně jako vytržený z nějakého knižního románu.
Chci koupit průvodce VietnamemZátoka Ha Long je klenotem Tonkinského zálivu
Ubytování v Hue Vietnam – 3 zajímavé tipy pro vás
Jak je to s vízy do Vietnamu na Slovensku? Pomůže Vietnamská ambasáda v Bratislavě!
Vietnam na vlastní pěst aneb jak si cestu i samotný pobyt užít na maximum?