Vietnamské ostrovy jako studnice poznání i odpočinku

Z celé rozlohy Vietnamu, která činí přes tři sta tisíc kilometrů čtverečních, tvoří několik procent ostrovy. Těch se v této části světa nachází hned několik. Všechny jsou krásné, čisté a pro nás, Středoevropany, rozhodně exotické. Jen těžko se dá určit, které jsou nejoblíbenější a tudíž turisty nejnavštěvovanější. Každý ostrov nebo souostroví má však své nej-, kterým se odlišuje od ostatních. Jaké ostrovy tedy ve Vietnamu můžete navštívit?

Bohatá naleziště ropy – Spratlyovy ostrovy

Asi nejdiskutovanější, nejstřeženější a zároveň i nejbohatší jsou Spratlyovy ostrovy. Ty jsou pro svoji strategickou polohu v Jihočínském moři, bohatá naleziště ropy a ideální postavení u jedné z nejdůležitějších plavebních tras světa nejhlídanějším místem této oblasti. Kromě samotného Vietnamu, kterému zatím Spratlyovy ostrovy patří, si na ně dělají nárok i Čínská lidová republika, Tchaj-wan, Brunej, Malajsie a Filipíny. Opravdu velký zájem o tak malou část pevniny. Ostrovy samotné totiž nezabírají více než pět kilometrů čtverečních.

Co vás může překvapit

Ani místní jazyk není jednoznačně určen. Jelikož se zde nachází přes 40 posádek z některých z výše jmenovaných států, mluví se zde jak vietnamsky, tak i čínsky, malajsky a filipínsky. A samozřejmě ani obyvatelstvo není čistě vietnamské. I když je tento kousek Vietnamu tak střežený, rozhodně stojí za návštěvu, bohužel však pro dobrodružnější a průbojnější jedince. Dostat se sem není vůbec jednoduché a vychutnávat si místní krásy je přímo nadlidským úkonem. Obyčejní turisté tak mohou je doufat, že se situace v nejbližší době vyřeší.

Nejlepší místo na šnorchlování – Souostroví Phu Quoc

Dalším nádherným a exotickým místem je souostroví Phu Quoc, Jedná se o skupinku šestnácti či jednadvaceti ostrůvku nacházejících se v blízkosti kambodžských hranic. Přesný počet ostrůvků se odvíjí od několika faktorů, například zda počítáte pouze ty osídlené. Toto souostroví je již o poznání větší, než předchozí zmíněné Spratlyovy ostrovy. Phu Quoc má přes pět set devadesát kilometrů čtverečních a v celém jeho okolí najdete ta pěkná místa na šnorchlování a potápění ve Vietnamu. Pokud se neřadíte mezi ty, kteří se rádi potápějí či vyhledávají jinou podobnou radovánku, můžete vyzkoušet jednu z místních nádherných, nedotčených, pískových pláží. Těch je zde opravdu nespočet a jejich krása vás zaručeně uhrane.

Ostrovní velikán

Hlavním ostrovem tohoto souostroví, který je zároveň největší v této oblasti a největším celého Vietnamu, je pak Phu Quoc, který naleznete pouhých patnáct kilometrů od Kambodži. Na délku má asi osmačtyřicet kilometrů, z čehož přibližně 70 % zaujímá Národní park Phu Quoc. Tedy nejen koupání, šnorchlování nebo opalování, ale také prozkoumávání místních ekosystémů.

Relaxujte na plážích

Samozřejmě ale ani pláže byste tady neměli na svých cestách vynechat. Většinu jich najdete v jižní části ostrova Phu Quoc. Nejoblíbenější a nejznámější písečnou pláží je Bai Truong, která se vine podél západního pobřeží v délce 20 kilometrů až na jih ostrova. Jihovýchodní cíp ostrova Phu Quoc nabízí hned několik dalších nádherných písečných pláží, a to Bai Sao, Bai Dam či Bai Khem. Na severu ostrova je pak již situace poněkud komplikovanější, protože ze dvou pláží, Bai Dai a Bai Thom, je pouze Bai Dai veřejnosti přístupná. Druhá, Bai Thom bývá pro veřejnost otevřena obvykle jen v neděli. Obě se totiž nachází ve vojenském prostoru, do kterého můžete vstoupit jen po osobní kontrole a předložení cestovního průkazu.

IMG_2611

Nejdůležitější národní park světa – Con Dao

Dalším významným vietnamským souostrovím je Con Dao. To se nachází asi osmdesát kilometrů od pobřeží jižního Vietnamu. Toto souostroví je nejznámějším hlavně díky stejnojmennému národnímu parku, ke kterému náleží i pláže, na kterých se vyskytuje kareta pravá a kareta obrovská, což jsou dvě celosvětově nejohroženější želvy, a dále také světově ohrožená populace dugongů, jinak známých také jako mořské krávy.

Ochrana přírody zaručena!

V celém místním národním parku pak můžete nalézt i chráněné ekosystémy mangrovů, korálových útesů a mořských řas. Zkrátka ráj pro milovníky biologie, botaniky a zároveň i potápění. Není tedy nic lepšího, než se potopit na tomto nádherném místě pod mořskou hladinu a pozorovat jedny z nejohroženějších živočichů naší planety v jejich přirozeném prostředí. Celý mořský park zahrnuje přes jeden tisíc hektarů korálových útesů a nachází se zde více než 1 300 mořských druhů. Je tedy téměř nepravděpodobné, že byste alespoň jeden druh nejzajímavějších mořských živočichů nezahlédli.

Con Son – největší z největších

Největším ostrovem této oblasti pak je Con Son, na kterém najdete nejkrásnější pláže z celého souostroví. Konkrétně záliv Canh je vyhlášeným místem pro fanoušky slunce, bílého písku a opalování. Samozřejmě i na ostatních ostrůvcích tohoto souostroví naleznete skvosty v podobě nádherných pláží. Například ostrůvek Tre Lon láká na svou krásnou, klidnou pláž Bai Nho.

Chci koupit průvodce Vietnamem

Napište komentář: