Oficiální měna ve Vietnamu je dong, což vietnamsky znamená měď. Název je odvozen od původně používaných francouzských indočínských piastrů, které se razily právě z tohoto kovu. Vietnamské dongy jsou platnou měnou od 3. 3. 1978 a chcete-li navštívit Vietnam, kurz vás mile překvapí – za jedinou českou korunu získáte téměř celý tisíc dongů. Vietnamské peníze jsou ovšem v našich končinách vskutku nezvyklé, pokud byste chtěli vyměnit peníze na dovolenou už doma, uspějete zřejmě pouze u Air Bank. Nabízí se však řešení pro turisty výrazně jednodušší a schůdnější.
Ani místní své oficiální měně příliš nedůvěřují, proto vždy s nadšením přivítají americké dolary. Ve velkých bankách vám pak vymění i eura nebo britské libry. Dolary jsou však jednoznačně nejžádanější, lze je nejen bez problémů směnit v jakékoliv bance i směnárně, ale velice rádi je přijímají i samotní obchodníci. Jaký má vietnamský dong kurz vůči dolaru? Za 125 amerických dolarů dostanete v oficiální bance vietnamské dongy v hodnotě cca 2 000 000. Dolary jsou jednoznačně měnou nejlépe směnitelnou a vyplatí se jimi zásobit zejména v případě, že míříte mimo velká města. V samotném Vietnamu je lze sehnat jen s velkými obtížemi nebo na černém (či jak Vietnamci říkají „svobodném“) trhu. Stačí navštívit v podstatě kterékoliv zlatnictví v zemi, veskrze všechna fungují jako neoficiální směnárny.
Patříte-li k těm, kdo jsou zvyklí nemívat u sebe vyšší hotovost a spoléhat se na rezervu na svém účtu, zde se vám to nevyplatí. V bance nebo při výběru z bankomatu získáte jedině vietnamský dong, a to v obvyklé maximální výši 2 000 000 denně. Obchodníci vám však budou automaticky účtovat ceny v dolarech a vietnamská měna kurz, se kterým budou počítat – tj. kurz černého trhu, nemá právě ideální. Pro případ nouze je však vhodné vědět, že síť bankomatů, zejména banky Vietcombank, pokrývá většinu velkých měst i turistických středisek. V posledních letech se ve Vietnamu rodí nové banky, takže začíná přibývat i těch, které vám vydají větší obnos. Seznam „spolehlivých“ bank najdete v mém průvodci.
Chci koupit průvodce VietnamemPokud nemíříte do některé z mnoha zapadlých zemědělských oblastí, uspějete ve Vietnamu i s platební kartou, zejména Visa, MasterCard a JBC. Počítejte však s komisními poplatky za provedené transakce, a to ve výši 3%. Akceptovány však nejsou cestovní šeky, ty je nejprve nutno směnit za hotovost, kterou pak již je možno přímo platit nebo ji vyměnit za vietnamské dongy. Výměnu cestovních šeků je nejvhodnější uskutečnit v největší místní bance – Vietcombank, která si za jejich převod neúčtuje poplatky, všude jinde se za převod hradí 1,5 – 3% hodnoty. Převod však lze uskutečnit nejen v bankách, ale i ve většině lepších hotelů, které disponují vlastní směnárnou.
Poprvé se chystáte navštívit Vietnam, měna je pro vás nezvyklá, můžete se snadno stát obětí podvodníků. Proto si pamatujte alespoň to nejzákladnější. V současné době jsou v oběhu bankovky v hodnotách 10 000, 20 000, 50 000, 100 000, 200 000 a 500 000 dongů. Na všech bez rozdílu naleznete portrét vietnamského národního hrdiny Ho Či Mina. Mince mají hodnotu 200, 500, 1 000, 2 000 a 5 000 dongů. Pro turistu bude matoucí zejména velké množství nul a nepomáhá ani stále stejný portrét. Při placení tedy bankovkám věnujte zvýšenou pozornost! Jinak by vás Vietnam, dong i dovolená mohli vyjít hodně draho!
Pro jakékoliv nákupy ve Vietnamu je nezbytné vědět, že ceny nejsou fixně dány (pokud nejsou napsány – například v supermarketu). Vždy se dá smlouvat a je to považováno za společenskou normu, a to nejen na tržištích, ale často i v menších obchodech, hotelích, taxících… Poprvé udaná cena bývá až o 50 nebo dokonce 70% vyšší než konečná. Vzhledem k tomu, jaký má vietnamský dong kurz, bude tu pro Čechy velice levně. Milovníkům nakupování nelze než doporučit návštěvu některé z vietnamských metropolí – ideálně Hanoj nebo Ho Či Minovo město.
Chci koupit průvodce VietnamemZátoka Ha Long je klenotem Tonkinského zálivu
Ubytování v Hue Vietnam – 3 zajímavé tipy pro vás
Jak je to s vízy do Vietnamu na Slovensku? Pomůže Vietnamská ambasáda v Bratislavě!
Vietnam na vlastní pěst aneb jak si cestu i samotný pobyt užít na maximum?