Dopis od paní Jarky

Skoro denně mi chodí dotazy. A já jsem za to moc rád. Doufám, že i vy, co třeba teď čtete tento článek, mi napíšete a já vám budu moci pomoc. Některé, jako je tento stojí za to zveřejnit:

Otázky od paní Jarky před cestou do Vietnamu

Ahoj Tomáši,

letímě s přítelem do Vietnamu v termínu 9.3. – 25.3. a rádi bychom tě poprosili o pár rád.
Do Vietnamu letíme poprvé a je to obecně naše první cesta do Asie jako takové.
Prošli jsme již mnoho diskuzí na internetu, kde lidé radí kudy a jak Vietnam procestovat, ale názory, rady a typy se zde dost liší. Dočetla jsem se na internetu, že jsi Vietnam již několikrát procestoval a celkově toho o Vietnamu hodně víš, takže jsi pro nás ten pravý člověk, který by nám mohl dobře poradit:-). Nejprve bych tě chtěla požádat o radu ohledně konkrétního plánu cesty. Přiletíme do Hanoie 10.3. a 25.3. odlétáme ze Saigonu zpět do Prahy. Na pobyt ve Vietnamu máme tedy bohužel jen 15 dnů. Za tuto dobu bychom rádi navštívili Sapu, Ha Long Bay, Hue, Hoi An, Nha Trang, Mui Ne a nakonec již zmíněný Saigon. No je to taková ta klasika, kterou jede asi většina turistů. Doporučil nám ji známý, ale možná bys nám poradil i lepší plán cesty?

Každopádně bychom se chtěli podívat do Sapy a pak někam k moři, kde bychom si malinko zalenošili. Nechceme dlouho vysedávat na jednom místě, ale zase na druhou stranu se obáváme, abychom se pořád někam rychle nehnali a pak z té dovolené nakonec nic neměli. Máme rádi hlavně místa, kde je hezská příroda a pokud možno méně turistů. Také bychom si rádi prohlédnuli nějaké památky, ale těch nemusí být tolik. Rozhodně bychom si rádi někde půjčili motorku a trochu procestovali okolí. Mohl bys nám tedy doporučit nějaká dobrá místa na motorku a celkově na naši cestu Vietnamem? Hlavně jde o to, abychom to všechno za těch 15 dnů nějak rozumně stihnuli. Jak dlouho bychom se kde měli zdržet, když bychom se drželi toho našeho plánu cesty nebo jiného plánu, který bys nám navrhnul ty?

V této souvislosti bych se dále chtěla zeptat, jaké dopravní prostředky v jakých místech využít. Váháme, zda jezdit spíše autobusem nebo vlakem nebo případně letadlem, ale letadlo by bylo asi už pro nás trochu drahé. Chceme přejíždět hlavně v noci, abychom neztráceli moc času. Na diskuzích se zase dost liší názory na to, jestli je lepší cestovat autobusem nebo vlakem. Co si o tom myslíš ty? Co je pohodlnější a rychlejší a zda je lepší den či noc. Někde jsem také četla, že některé úseky je lepší projet vlakem, protože je to hezčí podívaná a zážitek vůbec:-)

Dále bych se chtěla zeptat, jak je to nyní ve Vietnamu s cenami? Kolik stojí ubytování, jídlo, pití, taxi, půjčení motorky či kola, kolik stojí benzín, kolik stojí výlety do Ha Long Bay či výlety v Sapě atd.? Mohl bys nám doporučit nějakou konkrétní cestovku v Hanoi či jinde, která má dobré ceny na výlety a případně i jízdenky?

Také by mě zajímalo, jak je to s výměnou peněž. Povezeme nejspíš dolary, takže by mě zajímalo, zda je měnit za dongy hned na letišti nebo spíše až někde ve městě ve směnárně nebo jinde? Máme mít u sebe více dolarů nebo dongů. Čím se kde více platí?

Ještě bych se chtěla zeptat, jak řešit zavazadla. Stále nevíme, co všechno si vzít s sebou za oblečení a obuv, když je počasí na severu a jihu docela odlišné. Doma máme bohužel jen takové ty klasické krosny nebo zase naopak moc malé batůžky, takže nevíme, jak se zabalit:-) Asi vezmeme ty krosny, ale tady nějak nevíme, kam s nimi, když někam přijedeme ráno a budeme tam třeba jen do večera a přes den budeme vejletovat. Dají se zavazadla někam uschovat během dne?

Tak to je zatím asi vše. Určitě jsem na plno důležitých dotazů zapomněla, ale už tak se asi dost zapotíš,  než mi na všechny ty otázky odpovíš:-D

Předem ti moc děkuji za jakékoliv rady a typy.

Měj se hezky

Jarka

A moje odpověď:

Ahoj Jarko,

díky za email. Je pravda, že 15 dní na Vietnam není mnoho, ale pokud vše naplánujete, tak by se to mohlo stihnout. Plán cesty je v pohodě. Všechny lokace jsou denně dostupné, takže se mezi nimi můžete pohodlně pohybovat. Pokud byste vybrali jiná, méně turisticky exponovaný místa, tak byste za tak krátkou dobu pobytu spíše řešili jak se do míst dostat a na to bohužel nemáte čas. Takže s turisty rozhodně počítejte. Neznamená to ale, že jsou stále a pořád, stačí si půjčit kolo/motorku a vyjet za město,kde už opět jsou jen a jen místní. Nevím jak dlouho a kde budete, ale počítej tak 2 – 3 dny max. na lokaci.

Já mám nejraději jih středního Vietnamu. Takže vám doporučím Nha Trang i Mui Ne. Obě dvě lokace jsou skvělé na výlety na motorce. Pokud byste chtěli ušetřit čas,tak si vyberte jednu z těchto lokací jenom (Nha Trang město, hezké rybářské vesnice v okolí při moto výletech, Mui Ne – spíše pouze pláž a písečné duny).

Konkrétní cestovku neznám, ale doporčuji vše řešit přes hotel, kde budete v Hanoji ubytováni. Všechny hotely tuto službu nabízejí a pokud budete spokojeni s hotelem je pravděpodobné, že budou mít i spolehlivou cestovku.

Přesuny jsou nejjednodušší autobusem. Dobré je si koupit otevřenou jízdenku v Hanoji, na kterou se můžete po zbytek pobytu pohybovat po hlavních turistických destinacích a dále již žádné jízdenky neřešit. Vlak je dražší a podle mě by se vyplatil jen při dlouhém přesunu (např. Hanoj – Saigon, lůžkáč). Pokud neměříte 190 a více cm, tak autobusy budou v pohodě. Pokud chcete ušetřit čas, jezděte v noci. Co se týče vlaků, tak je pravda, že některé úseky hezké jsou, ale často není přes okýnka moc vidět, nebo jedete v noci apod. Myslím si, že Vietnamu se nabažíte i tak dost.

Nevím jak jsou na tom ceny ve Vietnamu letos, ale počítejte že se začínají rovnat skoro našim (zvlášť v turistických destinacích). Již loni bylo podobně draho. Hotely jsou stále levné (za 10 – 15 usd seženete slušný pokoj pro 2). Jídlo cca 30 – 80 Kč našich. Pití cca 10 – 15 Kč 1,5 lahev. Moto tak 10 – 13 USD na den. Benzin stál loni přibližně 20 Kč/ litr.

Dolary si vyměňte Dongy. Klidně už na letišti. Já to tak také dělám..Všude plaťte dongy – na ulici. Větší částky můžete platit v USD (hotely), ale dávejte pozor, jak přepočítávají kurz…Pokud budete mít pouze dongy, tak se určitě neztratíte. Peníze je docela dobré měnit ve zlatnictvích. Mají dobré kurzy a žádné poplatky. Nebo ve směnárnách (+ poplatek za směnu)…Často také vybírám z bankomatu, abych nemusel nosit hotovost. Bankomaty jsou dnes již skoro všude. V městech a tur. destinacích samozřejmě.

Co se týče zavazadel – vemte si krosny a malé batůžky na výlety s sebou do krosny. Oblečení si vemte co nejmíň a kupte si něco v Hoi An. Ceny jsou dobré a ušijí vám cokoliv na míru. Jako boty doporučuji trekové sandále. Hodí se do Vietnamu skoro kamkoliv. Pokud si potrpíte na pevnou obuv, tak počítejte, že často prší nebo je naopak vedro a svůj účel pak takováto bota plní těžko.

Na nádraží by úschovny zavazadel být mohli…ale osobní zkušenost s tím nemám. Pokud máš ještě nějakou otázku, tak napiš.

PS: Mohl bych dát tvůj dopis a mé odpovědi na stránky jako článek? Často se mě lidé ptají na podobné věci, tak by to určitě ocenili i ostatní cestovatelé.

Krásný den přeji a cestu po Vietnamu si maximálně užijte!

Chci koupit průvodce Vietnamem

Napište komentář:

Přidejte váš komentář