Co značí vietnamská vlajka?

Vietnamská vlajka je velmi jednoduchá k zapamatování, červený obdélník se žlutou hvězdou uprostřed.  Její dnešní podoba byla oficiálně přijata v roce 1955, brzy poté, co ve Vietnamu skončila francouzská koloniální nadvláda. Co se tedy můžeme z vietnamské vlajky dozvědět?

Co symbolizuje vietnamská vlajka?

Žlutá i červená patří mezi oblíbené barvy v celé Asii. Červená je symbolem štěstí, ale i znakem revoluce. Může také připomínat krev, kterou prolili vietnamští vojáci v bojích za nezávislost země.  Žlutou barvu najdeme nejen na vlajce, ale i na dalších vietnamských státních znacích, protože symbolizuje barvu vietnamského lidu.  Hvězda uprostřed vlajky představuje různé skupiny obyvatel – zemědělce, dělníky, intelektuály, armádu a podnikatele. Pentagram propojuje a spojuje všechny tyto na první pohled odlišné obyvatele Vietnamu a znázorňuje jejich soudržnost.

Jak se vlajky liší?

Vietnamská vlajka je na první pohled hodně podobná vlajce Číny.  Základ této vlajky tvoří také červený obdélník a žluté hvězdy. V levém horním rohu je jedna větší žlutá hvězda a kolem ní jsou rozmístěny další čtyři menší. Jeden cíp každé malé hvězdy směřuje do středu velké. I když to vypadá, že se vlajky těchto zemí moc neliší, výklad jejich symboliky je rozdílný.

Čínská lidová republika se totiž nechala inspirovat sovětskou vlajkou a je proto primárně ovlivněna především komunistickým režimem. Velká žlutá hvězda znázorňuje jednotný lid, v jehož čele stojí úspěšná komunistická strana. Menší hvězdy představují dělníky, rolníky, malou buržoazii a vlastenecký kapitalismus.

Čínská lidová republika vs. Čínská republika

S Čínou je situace trochu komplikovanější. Nepleťme si Čínskou lidovou republiku s Čínskou republikou, která se nachází na území Tchaj-wanu a je nezávislým státem. Vlajka Čínské republiky je také červená, ale levém horním rohu je zobrazeno bílé slunce v modrém obdélníku. V tradičním čínském systému měření se den dělí na dvanáct hodin, z tohoto důvodu má slunce dvanáct paprsků.

Chci koupit průvodce Vietnamem

Napište komentář: