Vietnamská vlajka je velmi jednoduchá k zapamatování, červený obdélník se žlutou hvězdou uprostřed. Její dnešní podoba byla oficiálně přijata v roce 1955, brzy poté, co ve Vietnamu skončila francouzská koloniální nadvláda. Co se tedy můžeme z vietnamské vlajky dozvědět?
Žlutá i červená patří mezi oblíbené barvy v celé Asii. Červená je symbolem štěstí, ale i znakem revoluce. Může také připomínat krev, kterou prolili vietnamští vojáci v bojích za nezávislost země. Žlutou barvu najdeme nejen na vlajce, ale i na dalších vietnamských státních znacích, protože symbolizuje barvu vietnamského lidu. Hvězda uprostřed vlajky představuje různé skupiny obyvatel – zemědělce, dělníky, intelektuály, armádu a podnikatele. Pentagram propojuje a spojuje všechny tyto na první pohled odlišné obyvatele Vietnamu a znázorňuje jejich soudržnost.
Vietnamská vlajka je na první pohled hodně podobná vlajce Číny. Základ této vlajky tvoří také červený obdélník a žluté hvězdy. V levém horním rohu je jedna větší žlutá hvězda a kolem ní jsou rozmístěny další čtyři menší. Jeden cíp každé malé hvězdy směřuje do středu velké. I když to vypadá, že se vlajky těchto zemí moc neliší, výklad jejich symboliky je rozdílný.
Čínská lidová republika se totiž nechala inspirovat sovětskou vlajkou a je proto primárně ovlivněna především komunistickým režimem. Velká žlutá hvězda znázorňuje jednotný lid, v jehož čele stojí úspěšná komunistická strana. Menší hvězdy představují dělníky, rolníky, malou buržoazii a vlastenecký kapitalismus.
S Čínou je situace trochu komplikovanější. Nepleťme si Čínskou lidovou republiku s Čínskou republikou, která se nachází na území Tchaj-wanu a je nezávislým státem. Vlajka Čínské republiky je také červená, ale levém horním rohu je zobrazeno bílé slunce v modrém obdélníku. V tradičním čínském systému měření se den dělí na dvanáct hodin, z tohoto důvodu má slunce dvanáct paprsků.