5 nejzajímavějších památek ve Vietnamu, které vás naprosto uchvátí

Vietnam je zemí s nespočtem nádherných historických a kulturních památek. Prakticky v každém městě najdete něco zajímavého a prakticky na každém rohu na vás bude dýchat dávná historie. Ovšem jsou zde některé poklady mezi památkami, které rozhodně stojí za návštěvu. My jsme mezi nimi vybrali pět nejvýznamnějších, které každoročně přilákají díky své kráse a významu tisíce turistů.

Hué

Jako první jsme vybrali celé město, které najdete se svým zachovalým královským komplexem s hrobkami, paláci a hradbami v seznamu kulturních památek UNESCO. Několik století bylo Hué hlavním městem Vietnamu a dodnes se jedná o jedno z nejvýznamnějších míst. Ve městě Hué je prakticky každá stavba, každý kousek či každý kámen historickým pokladem. Za vidění zde rozhodně stojí citadela s císařským městem uvnitř, pagoda Thien Mu či zastřešený most Thanh Toan.

Pagoda obrany státu

Další významnou historickou památkou, kterou naleznete přímo v hlavním městě Vientamu, v Hanoji, je Pagoda obrany státu. Jedná se o jeden z nejstarších buddhistických chrámů ve Vietnamu, který byl založen už v šestém století. Co je u této stavby velice zajímavé, je její příběh. Původně se totiž nacházela na jiném místě a jmenovala se Pagoda založení státu. Jenže na tomto místě jej neustále ohrožovala voda, a proto byl na počátku 17. století přesunut na nový ostrůvek u břehu Západního jezera, kde stojí dodnes a kde dostala dnešní jméno.

Pagoda na jediném sloupu

Další velice významnou památkou v hlavním městě, Hanoji, je Pagoda na jediném sloupu. Tu najdete nedaleko Ho Či Minova mauzolea a jedná se o jednu z naprosto nejvýznamnějších vietnamských staveb a zároveň o jeden ze symbolů města Hanoje. A jak vlastně Pagodu na jediném sloupu poznáte? Dřevěný pavilon stojící na jednom sloupu uprostřed malé vodní nádrže, což symbolizuje lotosový květ. To je pagoda na jediném sloupu. Ovšem bohužel se nejedná o původní pagodu, nýbrž o nově postavenou pagodu, jelikož ta původní byla v roce 1954 Francouzi kompletně zničena.

IMG_3395

Královské hrobky dynastie Nguyen

Čtvrtou nejvýznamnější památkou ve Vietnamu jsou hrobky panovníků dynastie Nguyen z let 1802 až 1945. Opět se vracíme k prvnímu jmenovanému, městu Hué. Hrobky jsou totiž rozesety v jeho okolí a patří k nejzajímavějším památkám celého okolí.

Pokud byste se chtěli podívat na místní nejrozsáhlejší hrobku, budete mířit do příjemného parkového areálu s magnóliemi a piniovými hájky, k hrobce krále Tu Duca. Chcete-li naopak navštívit zdejší nejvznešenější hrobku, budete muset dojít na kopeček nad řekou Vůní, a to konkrétně k hrobce krále Minh Manga.

Celý komplex královských hrobek byl vybudován mezi lety 1864 až 1867, tedy už za života krále, který zde trávil své volné chvíle. Centrum areálu tvoří jezírko Lưu Khiêm, kolem kterého najdete celou řadu menších i větších pavilonů sloužících k duchovním účelům, ale i ke světským radovánkám císaře.

Čamské věže Po Nagar

Poslední v našem výčtu nejzajímavějších památek ve Vietnamu jsou Čamské věže Po Nagar. Ty najdete na kopečku nad řekou Cai, ústící nedaleko do vod Jihočínského moře. Ovšem nepředstavujte si žádné monumentální věže, ani velké zastavěné prostranství. Na místě totiž zjistíte, že se jedná o poměrně malý areál se čtyřmi věžemi různých velikostí, které byly postaveny mezi osmým a dvanáctým stoletím. Ovšem již předtím sloužilo toto místo jako významné hinduistické centrum pro uctívání různých božstev hinduistického panteonu v čele s bohem Šivou. Rozhodně toto místo tedy stojí za návštěvu! Pokud se sem rozhodnete vydat, všimněte si ještě pozůstatku přístupové cesty, která je dnes lemovaná deseti vysokými sloupy. Kdysi jich tu ale stálo na čtyřiadvacet.

Chci koupit průvodce Vietnamem

Napište komentář: