Kde a za kolik pošlete balík z Vietnamu?

Zejména trávíte-li ve Vietnamu delší čas nebo cestujete na více míst, může se stát, že vám přijdou vhod služby vietnamské pošty. Běžně zřejmě budete zasílat jen pohlednice s pozdravem všem přátelům i známým, což není problém kdekoliv na světě, ale co když jste náročnější a chcete poslat balíček?

Ceny s Českou republikou nesrovnatelné

Vietnamská pošta se Čechům může jevit jako sen. Otevřeno je denně, běžná je otevírací doba už od 6 hodin ráno, mnohdy až do pozdních večerních hodin. Navrch za poštovní služby všeobecně ve Vietnamu moc nezaplatíte. Pro Čechy zvyklé na horentní sumy požadované Českou poštou, jde vyloženě o pakatel. Za běžný dopis či pohled počítejte v přepočtu v pouhých korunách. Balíčky jsou logicky dražší. V tomto případě záleží zejména na tom, jaký druh zásilky zvolíte. Na výběr máte ze dvou možností – lodní nebo leteckou dopravu.

Rychle nebo cenově výhodně?

Podstatně rychlejší je logicky doprava letecká – ovšem také podstatně dražší, alespoň na místní poměry. Za standardní balík do cca 3 kg váhy zaplatíte při letecké dopravě cca 1 000 korun – v místní měně to činí asi 1 000 000 VDN, u lodní přepravy cenu srazíte až na dvě třetiny. Úměrně tomu se ovšem prodlužuje i doba dodání. Měsíc letadlem, až třikrát tak dlouho lodí. Pokud tedy nechcete na zásilku čekat čtvrt roku, zapomeňte na cestu po moři.

Spolehlivě?

Zda se lze na služby vietnamské pošty plně spolehnout, je poněkud sporné. Občas se ozývají hlasy, že zaslání balíku je, spíše než zaplacenou službou, sázkou do loterie. Dojde nebo ne? Doporučují se různé fígle, jak si dodání pojistit – např. zkontrolovat, zda poštovní úřednice skutečně známku na zásilce orazítkuje. Jako vše se i poštovní služby ve Vietnamu ale mění k lepšímu. Patříte-li přesto mezi nevěřící Tomáše, máte vždy možnost využít k odeslání balíku služeb mezinárodních dopravních společností, např. DHL, TNT nebo FedEx.

Chci koupit průvodce Vietnamem

Napište komentář:

Přidejte váš komentář