Co byste měli vědět, pokud cestujete do Vietnamu s dětmi

Vietnamci děti milují. Počítejte s tím a nedivte se, když se vaše dítko stane nechtěným středem pozornosti a tedy částečně i vy. Všechny tetičky i strejdové z okolí si ho půjdou prohlídnout a nebojte se. Nemyslí to zle.

Pokud je vaše dítě světlé, má modré oči a blonďaté vlasy, tak bude zaručeně místní celebritou. Dostane se mu tolik pozornosti, na kterou asi nikdy nebylo zvyklé.

5 věcí, na které dát pozor, hodí se i Vám

Vietnam je dnes bezpečná země i pro cestovatele s dětmi. Je ale několik věcí, na které je lepší se zaměřit, než poté řešit vzniklé problémy:

 • Nepijte ani vy ani vaše dítě vodu z kohoutku. Pokud je to jen trochu možné, vyhněte se jí. Stejná cestovatelská zásada platí i pro led.
 • Nechte si potraviny v jídelnách vždy důsledně připravit. Občas se mi stalo, že maso nebylo dostatečně propečené. Urgujte a postavte se na odpor různým střevním chorobám.
 • Na motorku svoji ratolest raději neberte. I když Vietnamci a i někteří cestovatelé se svými malými dětmi na motorkách cestují, já to nedoporučuji. Mnohokrát jsem ve Vietnamu viděl bouračku a často nebyla přičiněním řidiče.
 • Moře ve středním Vietnamu je občas pěkně vlnité. Pozor na to když se společně koupete. Některé proudy jsou silné.
 • Nástrahy na ulici. Nejednou jsem málem spadl do díry či otevřeného kanálu. Zásada číslo jedna. Chodit jen tam, kde je vidět, koukat před sebe a v noci jen po osvětlených komunikacích.
 • Eletkřina. Na tu pozor, zejména na spadlé kabely, vypínače a zásuvky. I když jsou Vietnamci neuvěřitelně šikovní kutilové, v kontextu elektrikářských prací jim raději nedůvěřuji.

Jak se Vietnamci chovají ke svým dětem?

Stejně hezky jako k tomu vašemu.

Není na světě národ, který by více rozmazloval a upínal pozornost k malým capartům. V parku často potkáte i maminky se značně odrostlými a obtloustlými dítky v kočárech. Není se čemu divit. Vietnamci malé děti krmí či doslova vykrmují jak jen to jde. Tento ne příliš kladný zvyk je v současném Vietnamu spíše problémem. Podle WHO trpí Vietnam rozšířením dětské obezity a chorobami s ní související.

Čím bohatší rodina je, tím tlustší dítě chtějí mít. Tloušťka ve Vietnamu symbolizuje hojnost. A Vietnamci rádi dávají na odiv svou hojnost (pokud mají to štěstí). V kontextu tradiční vietnamské medicíny je tloušťka dětí spojená dokonce s nemocemi.

Hubené dítě, které málo jí je často považováno za nemocné. Naopak baculatý cvalík je pokládán za zdravou a silnou bytost, kterou čeká bohatý a pohodlný život.

Cesta do Vietnamu s dětmi

Do Vietnamu cestujte s dětmi letadlem. Platí zde všechny zásady jako do jiných zemí. Malé děti snášejí cestování letadlem většinou dobře. Do velmi útlého věku mají dokonce letenku zdarma. Ideální způsob pro odpočinek maminky na mateřské může být poznání Vietnamu se svým dítkem na břiše (v nosítku). Let nemusí trva dlouho v průměru 13 hodin počítáme-li cestu Praha – Moskva – Hanoj.

Ve Vietnamu si za pakatel můžete objednat nízkonákladové letenky a z prohlídky Hanoje to zamířit třeba na Phu Quoc.

Nejlepší místo pro děti ve Vietnamu je Phu Quoc nebo Dalat

Pokud nemáte doma zrovna dobrodruha, tak nejpohodlnější vietnamskou destinací pro vás bude Phu Quoc.

Vyhnete se tak:

 • Ruchu velkoměsta a ne příliš bezpečnému provozu
 • Únavnému horkému počasí. Na Phu Quocu je krásně i když je vedro. Stále totiž pofukuje přímořský vánek a vy můžete vegetovat ve stínu slunečníku.
 • Otravným prodavačům čehokoliv.

Na Phu Quocu je navíc spoustu možností, jak využít volný čas. Prohlídka džungle, perlová farma, pepřovníkové plantáže, rybí omáčka.

Kdybyste se náhodou nudili, tak se můžete zajít podívat na vietnamský trh a koupit si třeba nějaké ovoce. Vše je kousek pěšky.

IMG_0098

Dalším klidným vietnamským městem je Da Lat.

Da Lat leží v horách středního Vietnamu a největší jeho výhodou je jeho počasí. Pokud nesnášíte horko a stejně byste se chtěli do Vietnamu podívat, tak si zajeďte do Dalatu, francouzské základny opojného klidu a vonných borovic.

 • Ve městě je spoustu výborných restaurací. I pro milce evropské a jiné ne-asijské kuchyně je jich v Dalatu opravdu hodně.
 • Všude, ale opravdu všude jsou krásné květiny. A samozřejmě vietnamský kýč:-)
 • V okolí Dalatu je dále lanovka, můžete navštívit blízké sloní vodopády nebo dalatský park lásky (ne, nemá to společného nic se sexem).
 • Dalatský park lásky opravdu stojí za návštěvu. Nejenže více pochopíte mentalitu Vietnamců, ale sami se určitě zasmějete a vaše dítě si výlet užije taky.
 • V neposlední řadě zkuste najít dalatskou horskou dráhu, která vede skoro 10 minut dolu do údolí k vodopádům.

Tip na závěr

Pokud náhodou plánujete jet do Nha Trangu, tak by se vašim dětem mohl líbit ostrov Vinpearl, který leží přímo naproti Nha Trangu. Nachází se totiž na něm asi 10 různých pouťových atrakcí, vodní park, obrovská herna s automaty, autíčky, střelnicí a 4D kinem (poprvé a naposled jsem ho navštívil právě tam) a celý den se rozhodně nebudete nudit

Kam dál?

Plánujete-li teprve cestu do Vietnamu, tak se podívejte, jak si zařídíte vízum do Vietnamu. Nebo si přečtěte, co najdete v mém originálním průvodci.

Chci koupit průvodce Vietnamem

Napište komentář: