Letiště ve Vietnamu – moderní i netradiční

Pro turisty z Evropy v podstatě již dnes neexistuje vedle letecké dopravy alternativní způsob, jak se do Vietnamu přepravit. Dlouhá staletí válkami sužovaná a dříve rozvojová země se v posledních desetiletích co nejvíce snaží, aby umožnila na svém území rozvoj turistického ruchu – a moderní letiště jsou základním krokem. Na území Vietnamské republiky v současné době fungují tři největší mezinárodní letiště a celá řada menších mezinárodních a vnitrostátních.

Největší a nově zmodernizované

Největším vietnamským letištěm je Tan Son Nhat v jižní části Vietnamu, vzdálený cca 6 km od Ho Či Minova města. Ročně zde odbaví až 17 000 000 cestujících na mezinárodních i vnitrostátních linkách. Návštěvníci přilétající ze zahraničí jsou odbavováni po celých 24 hodin denně v rámci nového moderního terminálu, který byl postaven a uveden do provozu v roce 2007, pro cestující na vnitrostátních linkách je k dispozici starší terminál. Z letiště se lze pohodlně dostat do centra města, cesta taxíkem trvá asi 20 minut.

Návštěva hlavního města

Chystáte-li se navštívit severní Vietnam, letiště, kam s největší pravděpodobností míříte, se nachází 45 km od vietnamského hlavního města Hanoj a jedná se o mezinárodní letiště Noi Bai. Přestože je Hanoj hlavním městem, zdejší letiště je, co do velikosti, až druhé největší v zemi po Tan Son Nhat. Původně se jednalo o pouhou leteckou základnu vietnamské lidové armády během vietnamské války. Jako mezinárodní civilní letiště vstoupilo na scénu v roce 1978 a dnes je rozděleno na příletovou a odletovou část a naleznete zde terminál se sedmi mezinárodními odletovými branami. Cestujícím jsou nabízeny služby na vysoké úrovni, v letištní hale jsou pro ně k dispozici obchody, restaurace, směnárny, bankomaty, v odletové části naleznou ti nejnáročnější i Business salónek… Kapacita letiště je cca 8 – 10 000 000 pasažérů ročně a jeho význam stále vzrůstá. Dopravu do centra města přímo na letišti nabízí celá řada společností. Využít lze letištní nebo hotelový autobus, minibus nebo taxi službu. Autobusem budete cestovat necelou hodinu za cenu cca 45 000 vietnamských dongů, tj. asi 45 korun, taxíkem se do města dostanete už za 30 minut, a to za cenu stále více než přijatelnou – cca 150 000 – 250 000 dongů, tj. asi 150 – 250 korun. Přestože smlouvání o ceně je součástí vietnamské kultury, ceny za cestu z letiště do města jsou vždy pevně stanoveny. Hanojské letiště je základnou největších vietnamských aerolinií Vietnam Airlines a operuje odtud celá řada mezinárodních leteckých společností, např. Pacific Airlines, AirAisia, Cathay Pacific nebo Thai Airways.

Centrální Vietnam

Pro pohodlí turistů směřujících do centrálního Vietnamu funguje nedaleko stejnojmenného města třetí relativně velké vietnamské mezinárodní letiště – Da Nang. V období vietnamské války se jednalo o největší americkou vojenskou leteckou základnu a dodnes částečně slouží vojenským účelům. Ročně zde pak odbaví 1 – 2 000 000 miliony civilních cestujících. Přes svou určitou „komornost“ v porovnání s dalšími dvěma mezinárodními letišti v zemi, i zde cestující naleznou veškerý možný komfort, který jim cestování zpříjemní.

IMG_3394

Plány do budoucna

V roce 2010 uzavřel Vietnam smlouvu se španělskou firmou Garuda Group, která by v blízké budoucnosti měla vybudovat pro Vietnam letiště nová. A to hned tři a mezinárodní, která v podstatě podpoří či zcela nahradí ta stávající. Letiště v Chu Lai má nahradit v současnosti již nevyhovující Da Nang, v Ho Či Minově městě má vzniknout nové letiště Long Thang. V Hanoji chce vybudovat Vietnam letiště, které předčí všechna ostatní v celé Asii a umožní tak použití doposud fungujícího Noi Bai pouze pro vnitrostátní lety.

Letecké spojení Vietnam – Česká republika

Z České republiky, respektive konkrétně z Prahy, v současné době již létají přímé spoje na všechna vietnamská mezinárodní letiště. Letenky do Vietnamu lze bez problémů sehnat u konkrétních dopravců i prodejců na internetových portálech, kteří mnohdy nabízejí velmi výhodné ceny. Cena letenky se bude lišit nejen podle destinace, kam míříte, ale i ročního období, kdy se pro návštěvu země rozhodnete. Orientačně počítejte s částkami mezi 13 a 20 000 korunami.

Chci koupit průvodce Vietnamem

Napište komentář:

Přidejte váš komentář