Patříte-li k fanouškům cykloturistiky, otevírají se pro vás ve Vietnamu netušené možnosti a každým rokem je to lepší a lepší. Můžete se samozřejmě obrátit na cestovní kanceláře, které si jich už všimly, a vybrat si některý z naplánovaných zájezdů po Vietnamu na kole, můžete se ale také vydat poznávat krásy Vietnamu tak říkajíc na vlastní pěst.
Ve Vietnamu seženete cokoliv, tedy i kolo, nemáte-li vlastní a nemáte v úmyslu si jej koupit. Půjčovny kol fungují v každém větším hotelu i běžně na ulicích, stačí se zeptat. Nakolik ovšem bude takovéto kolo spolehlivé a bezpečné, toť otázka. V žádném případě se nespoléhejte jen na slova jeho majitele a před tím, než se na kole pustíte do poměrně nebezpečného městského provozu nebo na delší výlet, dobře si jeho technický stav sami zkontrolujte. Nezapomínejte, že Vietnamci jsou rození obchodníci, kteří jsou schopni a ochotni prodat (či pronajmout) komukoliv, kdykoliv, cokoliv.
Počítejte s tím, že ačkoliv se to ve městě cyklisty jen hemží, jako cizinci budete na kole doslova nepřehlédnutelní a místní si vás budou ukazovat jako raritu. Běžnější je využití pronájmu motocyklu. Na kole většinou jezdí jenom turisté či hodně chudí Vietnamci. Vietnam je pro evropského turistu poměrně levnou zemí, proto volba jízdního kola jako dopravního prostředku značí, že jste buď lakomec a škudlil nebo, slušně řečeno, „zvláštní“.
Pohybovat se ve vietnamských městech na jízdním kole je vždy tak trochu hazard se zdravím. Provoz je velice hustý a nehody časté. Jako cyklista patříte k nejslabším článkům řetězu – pod vámi už jsou jen chodci. Zapomeňte na semafory a přednosti zprava, zapomeňte na defenzivní způsob jízdy, od ostatních účastníků provozu nic dobrého neočekávejte a používejte oči, abyste sledovali situaci před sebou, a uši, abyste včas reagovali na časté a hlasité upozornění klaksonem. Platí tu nepsané pravidlo, že právo (a přednost) je vždy na straně silnějšího.
Ideálním dopravním prostředkem se ovšem jízdní kolo stává, chystáte-li se vyrazit na výlety do přírody. Na jízdním kole můžete objevovat skvosty, které zůstávají návštěvníkům putujícím jen po vyznačených silničních trasách skryty. Máte možnost zažít na vlastní kůži atmosféru tropického pralesa, zblízka si prohlédnout terasová rýžová políčka na kopcích tyčících se nad městečky a vesnicemi, obdivovat úchvatné krásy mořské hladiny, horských masivů i krasových oblastí – zkrátka podívat se všude tam, kam oficiální turistické trasy (naštěstí) ještě nevedou. S kolem se dostanete všude, není problém převézt jej přívozem přes řeku, nalodit se na trajekt…
Nechcete-li jen obdivovat přírodní krásy a využít tohoto ekologického dopravního prostředku pro přepravu k vzdálenějším kulturním památkám, ale toužíte po pořádně zvýšené hladině endorfinů, zkrátka chcete si i na dovolené „dát do těla“, je pro vás destinací šitou na míru horské městečko Sapa, které je přímo rájem pro milovníky cykloturistiky a obtížných terénů. Zde, na hranicích s Čínou, se tyčí horští velikáni do výšek okolo 3 000 metrů a cyklisté si mohou vybírat ze stovek kilometrů tras v okolí, které jsou jedna úchvatnější než druhá. Lákavým cílem bývají od civilizovaného světa odříznuté vesničky horských kmenů, jejichž obyvatelé se v naprosté odloučenosti oddávají svému poklidnému prací naplněnému životu a sestupují ze svých výšin jen proto, aby na místních trzích prodali úrodu ze svých skromných políček. Právě a jen na kole se můžete dostat až sem a blíže se seznámit s původní kulturou těchto lidí, kteří neznají stres a shon a z jejichž životního stylu i na vás dýchne klid a mír.
Chci koupit průvodce VietnamemVietnam – foto a obrázky, které vám nedají spát
Ubytování ve městě Quy Nhon si můžete najít raz dva!
Vjet-tam, Vietman nebo Vjetnam? Aneb překlepy, kam se podíváš
10 největších zajímavostí o Vietnamu, o kterých jste doposud určitě nevěděli