Vietnamská čísla aneb počítejte s Vietnamci

Čísla jsou každodenní součástí našeho života. Letopočet, datum, čas, nadmořská výška, zeměpisná šířka a délka,… Jak velkou důležitost jim přikládáme? Přiznejme si, že většinou je pro nás podstatná jen jejich numerická hodnota. Jinak k nim však přistupují Vietnamci.

Číselná řada

Tak jako řada jiných jazyků i vietnamština používá pro pojmenování čísel jednoduchý systém. Podstatné je znát názvy číslic do dvacítky, pak se již jen přidává – dvacet a jedna, dvacet a dva… Jednoduché, logické. Trošku potíže bude možná působit jen výslovnost, kdy špatně použitá intonace – na výběr máte z šesti různých – může název číslice lehce změnit v něco zcela jiného. Dalším problémem může být rozdílná výslovnost některých číslic na severu a jihu. Pro vás, jakožto běžného turistu, se však většinou stačí naučit pouze základ.

Klasifikační systém

Česku a ve Vietnamu je všechno jiné. Zatímco čeští rodiče se budou nad vysvědčením se samými jedničkami dmout pýchou nad chytrým potomkem, vietnamští by zřejmě pracovali k infarktu. Děti jsou zde hodnoceny bodovou stupnicí od nejlepší pětky po nejhorší jedničku.

První, druhý – sudý, lichý – šťastný, nešťastný

Vietnamci přisuzují číslům velký význam. A zapomeňte na šťastnou sedmičku! Její místo zde zastupuje číslo 8. Za velice dobré číslo se považuje i devítka. Naopak nešťastná je čtyřka. Možná proto, že její název připomíná řadu slov souvisejících se smrtí. A ani s dvojkou to nevyhrajete – dvě vonné tyčinky se zapalují v případě úmrtí. Jinak však mají sudá čísla výrazně lepší reputaci než lichá. Např. ženy by se neměly vdávat v lichém roce svého života, chtějí-li být v manželství šťastné.

Pověrčivost na každém kroku

Zatímco u nás se pověry ohledně čísel omezují většinou jen na nešťastnou třináctku, Vietnamci, kteří se řídí nepravidelným lunárním kalendářem, každoročně vydávají brožurku, ve které se na celý nastávající rok stanoví šťastné a nešťastné dny. A je spíše pravidlem než výjimkou, že se svatby či důležitá obchodní rozhodnutí řídí právě těmito doporučeními.

Chci koupit průvodce Vietnamem

Napište komentář: